Przejęcie zamortyzowanego środka trwałego
Pytanie:
"Czy właściciel firmy może zamortyzowany środek trwały przejąć do swojego osobistego użytku? Na jakiej zasadzie właściciel firmy (inaczej mówiąc jak ma to zrobić?) może zamortyzowany środek trwały używać jako swoją rzecz prywatną?"
Odpowiedź prawnika: Przejęcie zamortyzowanego środka trwałego
Nie ma przeszkód, aby przekazał Pan środek trwały na potrzeby prywatne (nie ma znaczenia czy jest on już zamortyzowany czy też jego amortyzacja trwa). Czynność ta nie wywołuje szczególnych skutków na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (w szczególności nie dochodzi do powstania podlegającego opodatkowaniu przychodu). Pamiętać jednak należy, że ewentualna późniejsza (w ciągu 6 lat) sprzedaż tego środka trwałego stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej (nawet wówczas, gdy działalność ta nie byłaby już prowadzona).
Przekazanie na potrzeby osobiste może natomiast podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT (por. art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Stanie się tak, jeśli przy nabyciu tego środka trwałego przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. W takim przypadku przekazanie środka trwałego na cele prywatne dokumentuje się fakturą wewnętrzną, na której nalicza się stosowny podatek.
Jeśli chodzi o używanie takiego środka trwałego jako rzeczy prywatnej to przepisy nie przewidują tu żadnych ograniczeń. Pamiętać przy tym należy o wykreśleniu środka trwałego z ewidencji środków trwałych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?