Wycofanie zażalenia na bezczynność prokuratora

Pytanie:

"Wysłałem zażalenie na bezczynność prokuratora w przedmiocie niewydania postanowienia w sprawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Potem otrzymałem takie postanowienie i wycofałem zażalenie.Czy w takim przypadku wycofanie jest skuteczne czy też prokurator nadrzędny musi rozpoznać zażalenie w całości?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie zażalenia na bezczynność prokuratora

Zgodnie z art. 431 § 1 kodeksu postępowania karnego, dalej k.p.k., każdy środek odwoławczy można cofnąć. Złożone oświadczenie o cofnięciu zażalenia, jeżeli miało miejsce przed wydaniem orzeczenia w sprawie przez prokuratora nadrzędnego winno prowadzić do pozostawienia zażalenia bez rozpoznania (art. 432 w zw. z art. 465 i 467 k.p.k.). Prokurator winien wydać w tym zakresie postanowienie.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika