Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Pytanie:

Moja córka, na którą płacę alimenty, kończy w czerwcu naukę w szkole średniej. Zamierzam wnieść sprawę o stwierdzenie wygaśnięcia tego świadczenia. Kiedy powinienem to zrobić: już w czerwcu, czy też dopiero po wakacjach?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wniosek taki może być złożony w każdej chwili, im wcześniej tym lepiej, ale dopiero po zakończeniu nauki. Należy jednak zauważyć, że sam fakt ukończenia nauki nie jest przesłanką do zmiany orzeczenia w przedmiocie alimentacji. Wprost przeciwnie, jeżeli córka wykaże np. chęć dalszego kształcenia sąd może podnieść kwotę alimentów dostosowując ją do aktualnych potrzeb dziecka.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Krzysztok

18.9.2009 16:4:59

Re: Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Natomiast moja córka ma 24 lata i uzyskala w tym roku tytuł magista, czy to wystarczy aby zniesiono ze mnie alimenty?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.4.2005

  Od 1 października 2004 r. dodatek zamiast świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

  Likwidacja Funduszu Alimentacyjnego to nie tylko zmiana w prawie, ale także zmiana wpływająca na życie wielu osób, szczególnie wychowujących dzieci. Z ustawą o świadczeniach rodzinnych już się (...)

 • 21.6.2018

  Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków

  Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu (...)

 • 22.11.2016

  Alimenty od dziadków

  Pojęcie obowiązku alimentacyjnego, zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków (...)

 • 13.12.2017

  Zmiana wysokości zasądzonych wyrokiem sądu alimentów

  Zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powyższa (...)

 • 28.3.2017

  Bat na alimenciarzy!

  Uchwalona zmiana ma na celu zwiększenie efektywności egzekwowania świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska celowego uchylania się od realizacji tych obowiązków. Osobom, które (...)