Wyjawienie majątku - czy dłużnik może kłamać?
Pytanie:
"Złożyłem wniosek o wyjawienie majątku przez niewypłacalnego dłużnika. Obawiam się jednak, ze dłużnik będzie kłamał i zatajał majątek tak jak przed Komornikiem. Wniosek złożyłem przed 1 V 2012 r. Czy dłużnik składając wykaz majątku ma rygor odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań przed sądem i czy ma obowiązek podać również majątek, którego wyzbył się na rzecz innych osób? Jeżeli nie ma takiego rygoru to jaki byłby sens tej instytucji? "
Odpowiedź prawnika: Wyjawienie majątku - czy dłużnik może kłamać?
Dłużnik składa przyrzeczenie po złożeniu wykazu majątku i potwierdzeniu, że wykaz wyczerpuje wszystkie składniki majątku. Znaczenie złożonego zapewnienia wyraża się w tym, że złożony przez dłużnika wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny. Przed odebraniem przyrzeczenia sąd uprzedza dłużnika o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań (art. 233 § 1 i 6 k.k.). Dłużnik może więc liczyć się z możliwością wszczęcia postępowania karnego na wypadek podania nieprawdy. Impulsem do złożenia wyjawienia zgodnego z prawdą powinna być także świadomość tego, że komornik na żądanie wierzyciela może poszukiwać majątku - w takich okolicznościach mogą wyjść na jaw zatajenia dłużnika.
Jak z kolei wynika z przepisu art. 915 § 2 k.p.c., wykaz i przyrzeczenie sąd odbierze niezwłocznie. W uzasadnionych wypadkach sąd może wyznaczyć dłużnikowi termin nie dłuższy niż tydzień. Maksymalny termin tygodniowy jest podyktowany szczególnymi okolicznościami i de facto powinien być stosowany wyjątkowo – może dawać bowiem dłużnikowi czas na ukrycie majątku. Sąd powinien więc przeprowadzić czynności najpóźniej w ciągu tygodnia od dnia złożenia wniosku przez wierzyciela. Niezwłoczność natomiast wprowadzona jest w tym celu, aby uniemożliwić takie działania dłużnikowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?