Wymeldowanie przy wyjeździe za granicę

Pytanie:

Planuję dłuższy pobyt za granicą. Powinienem się przed wyjazdem wymeldować. Jeżeli wymelduję się to czy muszę wymieniać wszystkie dokumenty - np. dowód osobisty? W dowodzie widnieje przecież moje miejsce zameldowania. Czy bez meldunku bez problemu będę mógł starać się o wizę do innego kraju, w formularzu wizowym trzeba przecież wpisać miejsce zamieszkania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W opisanym przypadku nie ma potrzeby wymeldowania się z miejsca stałego pobytu. Jak bowiem wskazuje przepis art. 15 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych: osoba, która wyjeżdża za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące, jest obowiązana zgłosić swój wyjazd oraz powrót właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego organowi właściwemu. Zgłoszenia wyjazdu dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu, a zgłoszenia powrotu - najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia powrotu.

Jak więc wynika z powyższego, będzie Pan zobowiązany wyłącznie do zgłoszenia w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce Pańskiego pobytu, faktu wyjazdu za granicę, trwającego dłużej niż trzy miesiące.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: