Czy siostra zobowiązana jest do spłaty 1/2 darowanego jej mieszkania w wypadku zachowku?
Pytanie:
"Rodzice darowali mojej siostrze na podstawie aktu notarialnego spółdzielcze mieszkanie własnościowe wraz z wkładem budowlanym. Czy w wypadku zachowku (po śmierci rodziców) siostra będzie zobowiązana spłacić mi 1/2 wartości mieszkania? Zakładając, że rodzice nie mają innego majątku - to czy również siostra zobowiązana jest do spłaty 1/2 darowanego jej mieszkania?"
Odpowiedź prawnika: Czy siostra zobowiązana jest do spłaty 1/2 darowanego jej mieszkania w wypadku zachowku?
Zachowek jest to roszczenie przysługujące zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, o zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej 1/2 (lub 2/3, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni) wartości udziału. Do wartości majątku spadkodawcy dolicza się dokonane przez niego za życia darowizny z wyjątkiem drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. W przypadku śmierci jednego z rodziców, do jego spadku doliczyć się powinno połowę wartości uczynionej darowizny (z uwagi na wspólność majątkową rodziców). Uprawnionymi do zachowku po zmarłym małżonku będzie współmałżonek oraz zstępni. W niniejszym przypadku będą to więc trzy osoby, a więc wartość przysługującego zachowku wynosić będzie dla każdego uprawnionego 1/12 wartości całej darowizny. Siostra, jako że sama jest uprawniona do zachowku, jej odpowiedzialność ograniczać się będzie tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?