Wystawienie zaproszenia cudzoziemcowi
Pytanie:
"Mój chłopak jest Nigeryjczykiem, który mieszka teraz w Holandii. Wiem, że aby przyjechać do Polski musi się starać o wizę. Wystąpił on o tę wizę w lipcu, niestety nie dostał jej. Chciałam spytać, kiedy teraz może on ponownie starać się o wizę. I czy są jakieś okoliczności, albo możliwość, żeby ten czas skrócić??? Czy ja mogę coś zrobić w Polsce, żeby on tę wizę w końcu dostał? Nie wiem, może zaproszenie, bądź cokolwiek, tylko gdzie je wtedy adresować?"
Odpowiedź prawnika: Wystawienie zaproszenia cudzoziemcowi
Obowiązek posiadania wizy przy wjeździe na terytorium RP dotyczy większości cudzoziemców. W analizowanym przypadku uzasadnione jest wydanie cudzoziemcowi wizy pobytowej. Jeżeli cudzoziemiec starał się już o wizę i mu jej odmówiono, ponowny wniosek wizowy może być przedstawiony nie wcześniej niż po upływie roku od dnia odmowy wydania wizy, chyba że cudzoziemiec przedstawi nowe okoliczności, które pozwolą mu wizę otrzymać (w decyzji o odmowie wydania wizy zapewne określono z jakiego powodu cudzoziemiec ten wizy nie dostał). Jedyna pomoc z Pani strony może polegać na wystosowaniu zaproszenia. Posiadanie zaproszenia przez cudzoziemca zwalnia go bowiem od obowiązku ukazania środków finansowych koniecznych w celu pobytu w naszym kraju. Wzór zaproszenia określony w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 sierpnia 2003 r. w sprawie wzoru zaproszenia i wzoru formularza wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń (Dz. U. 2003r. nr 150 poz. 1459). Aby zaproszenie było ważne, należy umieścić je w rejestrze zaproszeń, który to rejestr prowadzi każdy wojewoda. Szczegóły dotyczące rejestrów dostępne są w urzędach wojewódzkich.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?