Czy do czasu wydania postanowienia sądu o nabyciu przez syna spadku ma on prawo czerpać pożytki z zapisanej mu testamentem nieruchomości? - Zabezpieczenie majątku spadkowego

Pytanie:

"Zmarła właścicielka przynoszącej dochody nieruchomości. Zapisem testamentowym swoim jedynym spadkobiercą uczyniła syna. Do dziedziczenia ustawowego byłaby jeszcze powołana córka zmarłej, która pominięta została w testamencie. Czy do czasu wydania postanowienia sądu o nabyciu przez syna spadku ma on prawo czerpać pożytki z zapisanej mu testamentem nieruchomości, czy też do czasu wydania przez sąd postanowienia pożytki z nieruchomości powinny przypadać każdemu z rodzeństwa po połowie? A może żadne z nich nie ma prawa do czerpania pożytków z tej nieruchomości do czasu wydania przez sąd postanowienia o nabyciu spadku?"

Odpowiedź prawnika: Czy do czasu wydania postanowienia sądu o nabyciu przez syna spadku ma on prawo czerpać pożytki z zapisanej mu testamentem nieruchomości? - Zabezpieczenie majątku spadkowego

W sytuacji przedstawionej w zapytaniu, najwłaściwszym jest zabezpieczenie spadku i spis inwentarza majątku spadkowego. Właściwym do zabezpieczenia będzie sąd, w którego okręgu znajduje sie masa spadkowa. Wniosek o zabezpieczenie nalezy złozyc wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli jednak zabezpieczenie takie nie zostało ustanowione, pożytki pobierane z kamienicy bedącej składnikiem masy spadkowej powinny być pobierane przz przyszłego spadkobiercę, czyli ustanowionego w testamencie syna zmarłej. Nawet jeżeli pozytki z rzeczy będa pobierane i dzielone po połowie, spadkobierca, który uzyska stwierdzenie nabycia spadku, może żądać od osoby, która pobierała pożytki z rzeczy (w tym przypadku od Pani) ich wydania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • andrzej zieliński 2013-09-16 20:24:10

    Moja mama zmarła lecz pozostawała w związku małżeńskim bo wyszła drugi raz za mąż. Mama pozostawiła testament w którym wszystko zapisała na mnie w całości. Pan mąż jest zameldowany ale posiada swoją posiadłość rodzinną. Wymienił zamki w drzwiach tym samym zablokowując dostęp do mieszkanie spadkobiercy czyli mnie. Pozostały tam wszelkie dokumenty testament w oryginale, akt notarialny zakupu mieszkania które jest kupione jako majątek własny lecz w trakcie trwania związku. Co w takim przypadku jeżeli pan mąż robi co chce a ja pozostaję w sytuacji bez wyjścia. Jakie przepisy stanowią o tym że powinien opuścić mieszkanie jeżeli takowe istnieją. Proszę o pomoc w tej sprawie.

  • aga 2013-01-28 18:50:31

    Witam prosze o rade w jaki sposob maz moze zabezpieczyc majatek po zmarłej matce aby inni spadkobiercy nie mogli z niego czerpac korzyści odbyła sie sprawa spadkowa jednak nie ma podziału majatku i nie sa inni spadkobiercy zainteresowani podziałem poniewaz i tak czerpia z tego majatku potezne pieniadze bardzo prosze o rade


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika