Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

Pytanie:

Siostra jest jedynym spadkobiercą testamentowym. Jaką umowę zawrzeć z siostrą, aby była wiarygodna, egzekwowalna co do zapłaty zachowku gdy w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe (wykupione od gminy) które zamierza sprzedać po wejściu polski do U.E.? Siostra nie posiada środków do zapłaty zachowku pozostałemu rodzeństwu.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku przysługuje uprawnionym do zachowku z mocy prawa jeśli nie otrzymali należnego im zachowku w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, powołania do spadku lub zapisu. Roszczenie o zapłatę zachowku przysługuje uprawnionym przeciwko spadkobiercy bez konieczności zawierania jakiejkolwiek umowy. Jeżeli zobowiązany do zapłaty zachowku (spadkobierca testamentowy) nie spełni świadczenia na rzecz uprawnionych dobrowolnie, roszczenie o zapłatę zachowku może być dochodzone w drodze procesu cywilnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Andrzej

1.2.2013 7:22:31

Re: Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

Jak dlugo trzeba czekac na splate zachowku,poprostu jaki jest termin na otrzymanie naleznej kwoty


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 20.11.2017

  Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 9.11.2004

  Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego

  Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności (...)

 • 18.11.2014

  Jak można zabezpieczyć swoje należności przed uzyskaniem wyroku?

  Wyczerpujące przeprowadzenie postępowania sądowego, w tym dokładne wyjaśnienie całej sprawy, trwa często znaczny okres czasu. Tym samym uzyskanie pozytywnego dla Nas rozstrzygnięcia może być (...)