Zabudowa okien w budynku gospodarczym

Pytanie:

"Na działce położonej na wsi znajduje się budynek gospodarczy, usytuowany w odległości mniejszej niż 3,0 m od granicy działki sąsiedniej (użytek rolny). W ścianie od strony tej granicy znajdują się otwory okienne. Inwestor zamierza dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu na cele mieszkalne. Ze względu na konieczność doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym, chce wykorzystać istniejące otwory okienne i zastosować luksfery szklane. Czy takie rozwiązanie w świetle przepisów jest prawidłowe przy odległości mniejszej niż 4,0 m dla budynków istniejących i adaptowanych?"

Odpowiedź prawnika: Zabudowa okien w budynku gospodarczym

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co do zasady minimum:

  • 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, 
  • 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. 

Zainstalowanie luksfer w ścianie budynku nie jest traktowane jako wykucie otworów okiennych. W takim przypadku odległość tej ściany budynku od granicy działki sąsiedniej powinna wynosić 3 metry. W przedstawionym przypadku już wcześniej przy wydawaniu pozwolenia na budowę dopuszczono odstępstwo. Wydaje się więc, iż sąsiad będzie mógł zabudować otwory okienne w opisany w pytaniu sposób.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika