Zachowek a dział spadku

Pytanie:

Czy kwestia zachowku może być przedmiotem rozstrzygnięcia w sprawie dotyczącej działu spadku, w której rozstrzyga się również o losach zapisów testamentowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestia zachowku nie może być przedmiotem postępowania o dział spadku co wynika bezpośrednio z art. 686 k.p.c. - rozstrzyganie wysokości zachowku odbywa się bowiem w postępowaniu zwyczajnym z osobnego powództwa. Jednakże wydaje się, że w dziale spadku z uwzględnieniem zapisu sad nie może doprowadzić do sytuacji, w której spadkobiercy ustawowi zostaną pozbawieni udziału z tytułu zachowku. Jeżeli tak by się stało, w naszej opinii, nic nie stoi na przeszkodzie wystąpieniu z roszczeniem o uzupełnieniem zachowku. Kwestia ta nie jest jasna i budzi kontrowersje, dlatego też warto oddać tę sytuację pod ocenę sądu dokonującego działu spadku.

Roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 3 lat od otwarcia testamentu (art. 1006 k.c.).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY