Zachowek a oszczędności spadkodawcy

Pytanie:

"W postępowaniu sądowym o zachowek reprezentuję jako przedstawiciel ustawowy mojego małoletniego syna. W trakcie postępowania sądowego na mój (powoda) wniosek sąd zażądał od banku, w którym spadkodawca przechowywał oszczędności ujawnienia rachunków, umów rachunków oraz stanu kont na dzień śmierci spadkodawcy na co otrzymałem odpowiedź. Po pewnym czasie zwróciłem się do sądu o przesłanie przez bank historii operacji na rachunku do dnia śmierci spadkodawcy i wówczas otrzymałem historie operacji na rachunku, o którym bank wcześniej nie informował, to z kolei spowodowało, że po moich wnioskach bank ujawniał kolejne umowy rachunków oraz rachunki. W posiadanych przeze mnie pismach z banku widać gołym okiem różnice co do wysokości środków na tych samych rachunkach podane na ten sam dzień rzędu kilku tysięcy złotych. W związku z podejrzeniem przestępstwa złożyłem do prokuratury doniesienie. Czy w tym przypadku jestem uprawniony do złożenia zażalenia na zawiadomienie o umorzeniu dochodzenia? Co mogę ewentualnie w takiej sytuacji zrobić, czy mogę pozwać bank (pracownika banku) do sądu? "

Odpowiedź prawnika: Zachowek a oszczędności spadkodawcy

Z przedstawionego pytania wynika, że z konta spadkodawcy po jego śmierci zostały pobrane środki pieniężne. Nie ma w pytaniu wiadomości o tym, kto tych operacji dokonał. Prawdopodobnie był to sam spadkobierca zmarłego, osoba uprawniona z tytułu zapisu bankowego lub osoba, która poniosła koszty pogrzebu.

To czy i kto (nawet, gdyby był to pracownik banku) wyciągnął z konta pieniądze nie ma z prawnego punktu widzenia znaczenia dla roszczenia Pana syna o zachowek. Prawo do zachowku nie oznacza uprawnienia do uzyskania określonych składników majątku spadkodawcy, lecz do uzyskania pewnej sumy pieniężnej od spadkobiercy. Dlatego trudno w tym miejscu uznać Pana syna za pokrzywdzonego, co dawałoby Panu możliwość wniesienia zażalenia w jego imieniu. W opisanej sytuacji zażalenie więc nie przysługuje. Nie jest możliwe też stwierdzenie, że przysługuje Panu jakiekolwiek roszczenie przeciwko bankowi lub jego pracownikowi. Jeżeli środki te zawłaszczył bank lub pracownik banku, to szkodę z tego powodu poniósł spadkobierca. Nie oznacza to automatycznie, że szkodę poniósł też uprawniony do zachowku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lidia 2013-07-28 15:30:37

    Witam.Jeśli wzięłam z banku po ojcu pieniądze z zapisu na wypadek śmierci, to znaczy ,ze tę kwotę będzie mogła bratowa odliczyć sobie od kwoty zachowku , o który będę wnosić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika