Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

Pytanie klienta:

""Siostra jest jedynym spadkobiercą testamentowym. Jaką umowę zawrzeć z siostrą, aby była wiarygodna, egzekwowalna co do zapłaty zachowku gdy w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe (wykupione od gminy) które zamierza sprzedać po wejściu polski do U.E.? Siostra nie posiada środków do zapłaty zachowku pozostałemu rodzeństwu. ""

Odpowiedź prawnika:

Roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku przysługuje uprawnionym do zachowku z mocy prawa jeśli nie otrzymali należnego im zachowku w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, powołania do spadku lub zapisu. Roszczenie o zapłatę zachowku przysługuje uprawnionym przeciwko spadkobiercy bez konieczności zawierania jakiejkolwiek umowy. Jeżeli zobowiązany do zapłaty zachowku (spadkobierca testamentowy) nie spełni świadczenia na rzecz uprawnionych dobrowolnie, roszczenie o zapłatę zachowku może być dochodzone w drodze procesu cywilnego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.