Zakup auta z Holandii - RDW
Pytanie:
"Mam pytanie odnośnie dokumentów potrzebnych do zarejestrowania auta. Otóż kupiłem samochód w Holandii, umowa jest między mną a Holendrem, sprawy papierkowe załatwił za mnie mój kolega na którego obecnie wypisany jest dokument RDW. Wiem, że każdy Urząd Skarbowy podchodzi do tej sprawy inaczej, tzn. jeden wymaga dokumentu RDW a drugi nie (tylko małe RDW - potwierdzające wymeldowanie auta za granicą). Proszę mi powiedzieć jak mówią przepisy o tej sytuacji, czy Urząd Skarbowy ma prawo ode mnie żądać tych dokumentów czy to jest tylko moja dobra wola. A jeżeli już mają prawo żądać tego dokumentu (który nie mówi o tym iż odkupiłem auto w Polsce ale snuję tylko i wyłącznie urzędnicze podejrzenia) to jak mam udowodnić, że auto rzeczywiście kupiłem ja osobiście a kolega tylko załatwił sprawy papierkowe. "
Odpowiedź prawnika: Zakup auta z Holandii - RDW
Kwestie zasad rejestracji pojazdów samochodowych zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U.07.186.1322)
Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego właściciel dołącza do wniosku o rejestrację:
1) dowód własności pojazdu;
2) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;
3) dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim;
4) dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego;
5) zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające:
a) uiszczenie podatku od towarów i usług, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, lub
b) brak obowiązku, o którym mowa w lit. a;
6) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.
A zatem zgodnie z powyższymi przepisami jest Pan zobowiązany do przedstawienia dowodu rejestracyjnego wydanego przez holenderski Urząd do spraw rejestracji pojazdów (Rijksdienst voor het Wegverkeer) RDW.
Natomiast w odniesieniu do zadanego przez Pana pytania o wersję skróconą bądź pełną dowodu rejestracyjnego, należy zastosować przepis § 3 pkt 2a wyżej wymienionego Rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku gdy dowód rejestracyjny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, składa się z dwóch części: części I i części II, właściciel pojazdu powinien dołączyć do wniosku o rejestrację obie części dowodu rejestracyjnego. Jeżeli wnioskujący o rejestrację pojazdu nie dołączył części II dowodu rejestracyjnego, w szczególności w przypadku jej utraty, zgubienia lub zniszczenia, organ rejestrujący uznaje część I dowodu rejestracyjnego za wystarczającą do zarejestrowania pojazdu po otrzymaniu, na wniosek tego organu, pisemnego lub elektronicznego potwierdzenia z organu rejestrującego państwa członkowskiego, że pojazd był zarejestrowany w tym państwie i może być ponownie zarejestrowany w innym państwie członkowskim.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?