Zaskarżenie nakazu postępowaniu upominawczym

Pytanie:

"Uzyskałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którym sąd uwzględnił moje roszczenie główne względem pozwanego. W pozwie o wydanie tego nakazu zapłaty wniosłem także o zasądzenie na moją rzecz od pozwanego zwrotu kosztów sądowych wg norm przepisanych. Opłatę tę wniosłem wraz z pozwem w wysokości 780 zł. Sąd w wydanym przez siebie nakazie zapłaty nakazał pozwanemu zwrócić na moją rzecz jedynie kwotę 195 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Czy w tej sytuacji mogę domagać się od sądu zmiany tego orzeczenia i zasądzenia od pozwanego na moją rzecz pełnej wysokości wniesionego przeze mnie wpisu tj. 780 zł? Czy takie zaskarżenie nakazu zapłaty w części dot. przyznania mi kosztów postępowania będzie miało wpływ na uprawomocnienie tego nakazu w pozostałym zakresie tj. co do należności głównej? W jaki sposób mogę zaskarżyć to orzeczenie co do kosztów postępowania, skoro na otrzymanym od sądu dokumencie (rzeczeniu) brak jest pouczenia o przysługujących mi jako powodowi środkach zaskarżenia?"

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie nakazu postępowaniu upominawczym

W sytuacji, gdy wygrał Pan sprawę cywilną w całości, tzn. sąd uwzględnił w całości roszczenie dochodzone pozwem, nie ma podstaw, aby w nakazie zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym zasądzić od pozwanego na rzecz powoda jedynie zwrot części uiszczonej przezeń kosztów sądowych. Uchybienie sądu może być jednak podstawą wniesienia przez powoda sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którym zaskarży on nakaz jedynie w części dotyczącej zwrotu opłaty sądowej. Sprzeciw można wnieść w ciągu 2 tygodni od otrzymania nakazu zapłaty. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę. Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich. Jeżeli zatem nie zaskarżono nakazu zapłaty w części dotyczącej należności głównej, nakaz zapłaty uprawomocni się w tej części.

Warto również zastanowić się, czy powód nie wniósł przypadkiem opłaty sądowej w zawyżonej wysokości. Od pozwu o zapłatę w postępowaniu nakazowym obowiązuje opłata sądowa w wysokości 1/4 opłaty. Gdyby tak się stało w istocie, tzn. gdyby powód uiścił całą opłatę sądową, zamiast 1/4 części, sąd byłby władny zasądzić w rzeczonym nakazie zwrot przez pozwanego wymaganej 1/4 części opłaty sądowej. Niezależnie od tego, sąd musiałby zwrócić powodowi z urzędu pozostałą część wniesionej przezeń opłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika