Zatrzymanie przez nieumundurowaną Policję

Pytanie:

"Czy policjant w cywilu, prywatnym samochodem ma prawo do zatrzymania i kontroli dokumentów. Czy policjant kierując sprawę na kolegium powinien mieć świadka, gdy sam dokonuje ustaleń warunkujących wystąpienie z takim wnioskiem o ukaranie?"

Odpowiedź prawnika: Zatrzymanie przez nieumundurowaną Policję

Policjant w czasie służby jest obowiązany do noszenia przepisowego munduru i wyposażenia. Komendant Główny Policji określa przypadki, w których policjant w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia munduru. Policjant może zatrzymywać osoby i poddawać ich kontroli. W sytuacji kontroli drogowej dokonywanie dalszych czynności np. sprawdzanie stanu technicznego pojazdu zastrzeżone jest dla policjantów dysponujących odpowiednimi uprawnieniami w tym zakresie (policjanci „drogówki”).Nie zareagowanie na nakaz zatrzymania się wydany przez policjanta w warunkach opisanych powyżej rodzi konieczność stawienia się do najbliższego komisariatu i zgłoszenia tego faktu. Oczywiście w każdym przypadku Policjant zobowiązany jest do wylegitymowania się i podania informacji umożliwiających jego identyfikację. Wnioski o ukaranie kierują do kolegiów do spraw wykroczeń przy Sądach Rejonowych funkcjonariusze Policji, pełniąc w ten sposób powierzoną im przez ustawę funkcję oskarżyciela publicznego. Policjant może być świadkiem w sprawach kierowanych do kolegiów, a sprawą organów orzekających jest ocena zeznań takiego świadka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika