Zatrzymanie
Nie można naruszyć wolności sędziego...
25.4.2021
Uchwałą z dnia 22 kwietnia 2021 r. (sygn. akt I DI 18/21) Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku prokuratora i odmówił zezwolenia na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie w celu ogłoszenia mu postanowienia o przedstawieniu zarzutów o przestępstwo (...)
Prokuratorzy w Niderlandach a ENA
28.11.2020
Prokuratorzy w Niderlandach nie stanowią „wykonującego nakaz organu sądowego” w ramach wykonania europejskiego nakazu aresztowania, ponieważ mogą podlegać indywidualnym instrukcjom ze strony niderlandzkiego ministra sprawiedliwości - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (...)
Jaką reformę procesu karnego przygotowano?
21.2.2019
Rada Ministrów zaaprobowała przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformę Kodeksu postępowania karnego. Proponowane rozwiązania służą usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
Zatrzymanie za grzywnę niekonstytucyjne
26.1.2019
Zastosowanie przez uprawnione służby izolacyjnego środka przymusu, jakim jest zatrzymanie, wobec osoby, która jedynie czasowo przebywa na terytorium Polski, a którą obwinia się o popełnienie wykroczenia zagrożonego wyłącznie grzywną, stanowi nieproporcjonalną ingerencję w konstytucyjnie (...)
22.2.2018
Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem.
Jakie prawa i obowiązki ma zatrzymany w postępowaniu karnym?
24.4.2017
Zatrzymany to osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa, wobec której zastosowano środek przymusu w postaci pozbawienia wolności. Jakie są podstawowe prawa zatrzymanego w postępowaniu karnym? Co należy do obowiązków zatrzymanego? Kiedy i jak może nastąpić przeszukanie (...)
Zasady przeszukania i zatrzymania rzeczy
20.10.2016
Przeszukanie to czynność procesowa dokonywana przez uprawniony organ, mająca na celu wykrycie lub zatrzymanie albo przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej, a także znalezienie rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Można dokonać (...)
27.12.2012
Uprawnienia przysługujące zatrzymanemu są gwarancją podstawowych praw człowieka. Mają zapewnić, żeby osoba nie została bezpodstawnie i niesprawiedliwie pozbawiona wolności. Uprawnienia te dotyczą zatrzymania procesowego, prewencyjnego, a niektóre prawa także zatrzymania w celu doprowadzenia. (...)
Zatrzymanie - kiedy, na jak długo, jaki organ i w jakich okolicznościach może mnie zatrzymać?
20.6.2012
Artykuł zawiera informacje o tym z jakich powodów i na jak długo Policja może zatrzymać osobę. Czy stan nietrzeźwości może być wyłącznym powodem zatrzymania? Kiedy należy zwolnić zatrzymanego? Kto może dokonać zatrzymania?
Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?
21.4.2011
Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich zaś sprawach karnych, w których nie można prowadzić dochodzenia, postępowanie przygotowawcze (...)
Czy zaostrzenie przepisów karnych jest skutecznym środkiem na nietrzeźwych kierowców?
17.8.2009
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP, zostanie rozpatrzony poselski projekt kolejnej nowelizacji Kodeksu karnego. Zmiana przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej wobec nietrzeźwych kierowców, także będących sprawcami wypadków samochodowych.
CBŚ zlikwidowało fabrykę dopalaczy
19.3.2009
"Simone" uderzyła po raz trzeci
19.3.2009
Nieletni zatrzymani za kradzieże
19.3.2009
4.3.2009
29.12.2008
Transgraniczne ściganie przestępców
24.11.2008
Przełom w operacji "Kurtyzana"
19.11.2008
19.11.2008
Oszukiwał na aukcjach internetowych
4.11.2008