Zażalenie na niesłuszne zatrzymanie

Pytanie:

"Czy jest jakiś określony termin w jakim trzeba złożyć zażalenie na bezpodstawne zatrzymanie? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na niesłuszne zatrzymanie

Zgodnie z artykułem 246 kodeksu postępowania karnego zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu zatrzymany może domagać się zbadania zasadności i legalności zatrzymania oraz prawidłowości jego wykonania. Kodeks wprost nie określa terminu w jakim ma być złożone to zażalenie, ale wynika ono z istoty tej instytucji. Zatrzymania można dokonać na maksymalnie 72 godziny (48+24). Oznacza to, że złożenie zażalenia tylko w tym terminie może doprowadzić do zwolnienia zatrzymanego, jeżeli zażalenie będzie rozpatrzone na korzyść zatrzymanego. Oczywiście także później można złozyć takie zażalenie, które pozwoli (w razie uznania jego zasadności) wyciągnąć określone konsekwencje wobec osób, które dokonały zatrzymania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika