Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sąd z urzędu i obowiązkowo nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Oznacza to, że wyrok nadaje się do egzekucji już z chwilą jego ogłoszenia.
W razie wszczęcia egzekucji na podstawie wyroku zaopatrzonego klauzulą natychmiastowej wykonalności dłużnik może złożyć wniosek do organu egzekucyjnego o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, jeżeli sąd uchyli natychmiastową wykonalność wyroku. Jednakże sąd uchyla natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego, jeżeli uchyla wyrok zaoczny zaopatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności (art. 347 k.p.c.) oraz jeżeli uchyla postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności (art. 397 § 1 k.p.c.).
Dlatego wydaje się, że zawieszenie wykonania wyroku nie będzie możliwe. Przede wszystkim, jeżeli zobowiązana do alimentacji nie zgadza się z wysokością alimentów, powinna wnieść apelację.