Zawieszenie wykonania wyroku alimentacyjnego

Pytanie:

"1.03 został wydany wyrok podwyższający alimenty, które płacę na dzieci oraz zasądzający alimenty regresowe. 13.03 odbyła się pierwsza rozprawa sprawy o rozszerzenie moich kontaktów z dziećmi z mojego powództwa. Sędzia skierowała dzieci na badanie RODK, przy czym wspomniała ( nie wiem czy to dobrze zrozumiałam), że mam możliwość napisania wniosku o zawieszenie wykonalności wyroku o alimenty do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy. W jakiej formie je napisać? Jak takie pismo się nazywa, wniosek? Czy taki wniosek jest częścią apelacji? (Napisałam apelację od wyroku, ale jeszcze jej nie złożyłam.) Czy złożona apelacja może uniemożliwić rozpatrzenie takiego wniosku? Rozumiem, że taki wniosek składa się do sądu, który rozpatruje obie sprawy i pisze się tam sygnatury obu spraw. Czy mogę równocześnie złożyć taki wniosek i apelację? "

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie wykonania wyroku alimentacyjnego

Sąd z urzędu i obowiązkowo nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Oznacza to, że wyrok nadaje się do egzekucji już z chwilą jego ogłoszenia.

W razie wszczęcia egzekucji na podstawie wyroku zaopatrzonego klauzulą natychmiastowej wykonalności dłużnik może złożyć wniosek do organu egzekucyjnego o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, jeżeli sąd uchyli natychmiastową wykonalność wyroku. Jednakże sąd uchyla natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego, jeżeli uchyla wyrok zaoczny zaopatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności (art. 347 k.p.c.) oraz jeżeli uchyla postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności (art. 397 § 1 k.p.c.).

Dlatego wydaje się, że zawieszenie wykonania wyroku nie będzie możliwe. Przede wszystkim, jeżeli zobowiązana do alimentacji nie zgadza się z wysokością alimentów, powinna wnieść apelację.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika