Zażalenie

Pytanie:

"Sędzia komisarz - w postępowaniu upadłościowym wydał postanowienie uznające, tak jak syndyk, roszczenia byłego pracownika do części wynagrodzenia. Na postanowienie to można złożyć zażalenie. Jakie środki odwoławcze przysługują na postanowienie sądu rejonowego (sądu gospodarczego dla spraw upadłościowych i gospodarczych) w przypadku złożenia zażalenia wnoszącego o zmianę postanowienia sędziego-komisarza , a jakie w przypadku zażalenia wnoszącego o uchylenia tego postanowienia."

Odpowiedź prawnika: Zażalenie

Postępowanie w sprawie upadłości rządzi się swoistymi, specyficznymi zasadami. Dlatego też należy wpierw odwołać się do postanowień ustawy prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie regulacji odwołania od orzeczenia sądu upadłościowego od skargi na czynności sędziego – komisarza.

Zgodnie z przepisem art. 129 ust. 4 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, na postanowienie sędziego komisarza w sprawie zaspokojenia z masy upadłości wynagrodzenia pracownika, przysługuje zażalenie do sądu upadłościowego. Określenie tego zakresu ma istotne znaczenie, gdyż  w postępowaniu upadłościowym zażalenie przysługuje w wypadkach przewidzianych w ustawie.

Sąd rozpoznający zażalenie działa jako organ drugiej instancji, działanie sędziego – komisarza należy bowiem uznać za działanie organu pierwszej instancji – tak bowiem stanowi przepis art. 154 w/w ustawy - sędzia-komisarz w zakresie swych czynności ma prawa i obowiązki sądu i przewodniczącego.

W opisanym przypadku mielibyśmy więc mieć do czynienia z zaskarżeniem postanowienia wydanego przez organ drugiej instancji w zakresie zażalenia na czynności organu pierwszej instancji. Niestety prawo upadłościowe i naprawcze nie przewiduje zażalenia na postanowienie sądu upadłościowego, działającego jako organ drugiej instancji. Zgodnie bowiem z przepisem art. 33 ustawy zażalenie przysługuje na postanowienie sądu kończące postępowanie oraz w przypadkach określonych w ustawie. Od postanowienia sądu drugiej instancji skarga kasacyjna nie przysługuje. 

Postanowienie które zapadnie w Państwa sprawie nie kończy postępowania upadłościowego, nie jest także wymienione jako przypadek uzasadniający wniesienie zażalenia - dlatego też na to postanowienie nie przysługuje zażalenie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika