Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie w sprawie upadłości rządzi się swoistymi, specyficznymi zasadami. Dlatego też należy wpierw odwołać się do postanowień ustawy prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie regulacji odwołania od orzeczenia sądu upadłościowego od skargi na czynności sędziego – komisarza.
Zgodnie z przepisem art. 129 ust. 4 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, na postanowienie sędziego komisarza w sprawie zaspokojenia z masy upadłości wynagrodzenia pracownika, przysługuje zażalenie do sądu upadłościowego. Określenie tego zakresu ma istotne znaczenie, gdyż w postępowaniu upadłościowym zażalenie przysługuje w wypadkach przewidzianych w ustawie.
Sąd rozpoznający zażalenie działa jako organ drugiej instancji, działanie sędziego – komisarza należy bowiem uznać za działanie organu pierwszej instancji – tak bowiem stanowi przepis art. 154 w/w ustawy - sędzia-komisarz w zakresie swych czynności ma prawa i obowiązki sądu i przewodniczącego.
W opisanym przypadku mielibyśmy więc mieć do czynienia z zaskarżeniem postanowienia wydanego przez organ drugiej instancji w zakresie zażalenia na czynności organu pierwszej instancji. Niestety prawo upadłościowe i naprawcze nie przewiduje zażalenia na postanowienie sądu upadłościowego, działającego jako organ drugiej instancji. Zgodnie bowiem z przepisem art. 33 ustawy zażalenie przysługuje na postanowienie sądu kończące postępowanie oraz w przypadkach określonych w ustawie. Od postanowienia sądu drugiej instancji skarga kasacyjna nie przysługuje.
Postanowienie które zapadnie w Państwa sprawie nie kończy postępowania upadłościowego, nie jest także wymienione jako przypadek uzasadniający wniesienie zażalenia - dlatego też na to postanowienie nie przysługuje zażalenie.