Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Osobę, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, przepisy nakazują tylko zawiadomić o odmowie wszczęcia postępowania i nie służy jej zażalenie na to postanowienie. Inaczej jest z pokrzywdzonym, któremu należy doręczyć postanowienie o odmowie wszczęcia, a on może się na to postanowienie zażalić (a także przejrzeć akta).
Pokrzywdzonym jest osoba, której dobro prawne (materialne, majątkowe lub osobiste) zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Status pokrzywdzonego wynika z samych okoliczności faktycznych, a nie z decyzji organów ścigania.
Jeżeli prokurator uznał, że nie jest Pan pokrzywdzonym, to wyda zarządzenie o odmowie przyjęcia Pańskiego zażalenia jako pochodzącego od osoby nieuprawnionej. Na to zarządzenie będzie Pan mógł wnieść kolejne zażalenie, w którym będzie Pan mógł podnosić, iż jest Pan pokrzywdzonym. Zażalenie takie należy wnieść do prokuratora nadrzędnego nad tym, który odmówił przyjęcia pierwszego zażalenia. Jeżeli ów prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia na odmowę przyjęcia, przekaże je do sądu.
Zażalenie matki dziecka, o ile prokurator uznaje ją nadal za pokrzywdzoną, będzie rozpatrzone.