Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że sprawa dotycząca zniszczenia mienia została zakończona. Sąd uznał, że umorzenie postępowania przez prokuratora odbyło się prawidłowo i sprawa podlega umorzeniu. Zniszczenie mienia bez względu na to czy zostanie potraktowane jako wykroczenie (straty nieprzekraczające 250 zł) czy jako przestępstwo- dla wypełnienia znamion określonych przepisem prawnym wymagają działania umyślnego przez sprawcę. Czyli sprawca musiałby chcieć bądź godzić się na to, że w wyniku jego działania dojdzie do zniszczenia mienia. W omawianej sytuacji zarówno prokurator jak i sąd uznał, że sprawca nie działał celowo, nie wykazano, że są spełnione znamiona przestępstwa określonego w art. 288 § 1 kodeksu karnego.
W biegu postępowania przed sądem istniała możliwość wyłączenia sędziego na wniosek bądź z urzędu, ale gdy sprawa jest już zakończona nie można złożyć wniosku o tej treści.
W tej sytuacji można się zastanowić nad wszczęciem postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu zgodnie z prawem o ustroju sądów powszechnych bądź jeżeli został naruszony porządek organizacyjny danego sądu (np. przewlekanie wyznaczenia terminu rozprawy przez sędziego, brak stawiennictwa sędziego o wskazanej godzinie na rozprawę itp.) - zażalenie do Prezesa danego sądu.