Zażalenie na zatrzymanie rzeczy

Pytanie klienta:

""Czy istnieje możliwość odwołania się od postanowienia prokuratora dotyczącego zajęcia mienia podejrzanego w toku postępowania wyjaśniającego? Okoliczności tej decyzji związane są prawdopodobnie z odwołaniem od wcześniejszego postanowienia ze wskazaniem na niekompetencję podjętych działań w toku toczącego się postępowania.""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 217 kodeksu postępowania karnego, rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu. Na postanowienie o zatrzymaniu rzeczy przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały poprzez zatrzymanie naruszone. Zażalenie to należy wnieść w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli przepisy nakazują doręczenie postanowienia, od daty doręczenia. W przypadku zatrzymania rzeczy kodeks postępowania karnego przewiduje obowiązek doręczenia postanowienia o zatrzymaniu, a więc termin 7-dniowy do wniesienia zażalenia biegnie od dnia doręczenia postanowienia.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.