Zbycie praw autorskich w ramach działalności
Pytanie:
"Przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą m.in. w zakresie tworzenia oprogramowania. Inny przedsiębiorca zlecił mu, jako przedsiębiorcy, napisanie programu komputerowego. Przedsiębiorca program napisał i sprzedał go zleceniodawcy przekazując prawo własności, prawo autorskie i nieograniczone czasem i miejscem prawo do użytkowania programu. Czy przychód osiągnięty przez przedsiębiorcę, który sprzedał program, jest przychodem z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy jest to przychód z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy?"
Odpowiedź prawnika: Zbycie praw autorskich w ramach działalności
W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Zatem wynagrodzenie z tytułu zbycia autorskich praw majątkowych czy z opłaty licencyjnej wypłacone twórcom na podstawie udzielonych licencji mających za przedmiot prawa autorskie, z reguły będzie stanowiło dla tych osób przychody z praw autorskich, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy prawa autorskie majątkowe lub licencja zostaną zbyte w ramach prowadzonej przez twórcę pozarolniczej działalności gospodarczej - wówczas przychody te nie będą stanowiły przychodu z praw autorskich wymienionych w art. 18 ustawy, tylko przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ustawy). Tak: Informacja Izby Skarbowej w Gdańsku, z dnia 12 lutego 2005 r., BI/005-0988/04.
W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - określa się w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jednakże - zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w art. 22 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powyższe 50% koszty uzyskania przychodów, wynikające z art. 22 ust. 9 pkt 3 tej ustawy, nie mają zastosowania do przychodów osiąganych z działalności gospodarczej.
Zatem jeżeli podatnik osiągnie przychody będące przedmiotem prawa autorskiego w ramach prowadzonej działalności, wówczas norma 50% kosztów uzyskania nie będzie mieć zastosowania, a będą potrącone koszty faktycznie poniesione (tak: Informacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald z dnia 20 lipca 2004 r., AD I WZ/415/1/04).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?