Zgoda na przetwarzanie danych niepełnoletniego

Pytanie:

"Organizuję dla klientów sklepu odzieżowego konkurs na najlepsze hasło. Na formularzu proszę o ich dane osobowe (imię, nazwisko, adres i nr telefonu), żeby móc rozlosować nagrody i przesyłać ewentualne materiały reklamowe. Jak w tym przypadku powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych? Co z osobami niepełnoletnimi? To jest sklep młodzieżowy!"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na przetwarzanie danych niepełnoletniego

Przez zgodę osoby, której dane dotyczą - rozumie się oświadczenie woli, którego treścią jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych tego, kto składa oświadczenie, zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Zgoda nie musi być udzielona na odrębnej kartce papieru. Może być umieszczona na kreślonym miejscu w formularzu. Zgoda musi być wyrażona w sposób wyraźny np. Oświadczam, że... lub poprzez złożenie podpisu pod określoną klauzulą wskazującą na zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgoda na przekazywanie danych musi mieć charakter wyraźny, a jej wszystkie aspekty muszą być jasne dla podpisującego w momencie jej wyrażania. Wydaje się i za takim poglądem się opowiadamy, że jeżeli osoba ma mniej niż 13 lat wtedy nie może złożyć skutecznego oświadczenia woli. Na przetwarzanie jej danych osobowych wymagana jest zgoda opiekuna. Osoba w przedziale wieku 13 – 18 lat ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Uznać jednak należy, że nie może ona złożyć skutecznie oświadczenia woli w tym zakresie.

Przykładowo taka zgoda może wyglądać następująco:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zamieszczonych w niniejszym dokumecie na potrzeby prowadzonej akcji promocyjnej (zgodnie ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. 1997 r., Nr 133, poz. 883 ze zmianami).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika