Zmiana komornika w toku egzekucji

Pytanie:

"Jestem niezadowolony z działania komornika, który prowadzi egzekucję wyroku. Wniosłem w pełni należne opłaty (100%). Czy mogę zmienić komornika? Czy trzeba wtedy jeszcze coś dopłacać? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana komornika w toku egzekucji

W trakcie postępowania egzekucyjnego nie jest możliwe zrezygnowanie z jednego komornika na rzecz innego - chodzi o możliwość przejęcia postępowania przez innego komornika. Wydaje się, iż konieczne byłoby w tej sytuacji zrezygnowanie z postępowania egzekucyjnego i ewentualne ponowne jego wszczęcie. Możliwe jest umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 825 kpc jeżeli tego zażąda wierzyciel. Jednak należy się wtedy liczyć z ewentualnością ponownego poniesienia kosztów. Pamiętać należy jednak, że  wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego.

Nie wskazuje Pan na czym konkretnie polegają uchybienia komornika, ale zauważyć należy, że na podstawie art. 767 kodeksu postępowania cywilnego na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Skarga na czynności komornika jest środkiem zaskarżenia wszystkich jego czynności, zarówno tych, które zostały już dokonane jak i tych, których komornik jeszcze nie dokonał. Przysługuje ona na każdą czynność komornika. Skarga na czynności komornika stanowi środek zaskarżenia w razie naruszenia przez komornika przepisów procesowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sylwia 2015-08-16 01:39:18

    muj komornik od 5 lat siaga alimenty zaległe od ojca mojego dziecka i ściagnonc nie moze nic jeszcze nie sciagna poniewasz ojciec dziecka nie pracuje ale pieniadze ma poniewasz jezdzi sobie nad moze na wczasy 3 razy był w te wakacje samohody ma 3 tylko nie na siebie zarejestrowane i teraz nie wiem co mam robic bo komornik nic nie robi a ojciec dziecka w twasz mi sie smieje ze mu nic nie zrobia i mi nie odda tych pieniedzy czy moge oddac ta sprawe do innego komornika prosze o porade co mam robic kwota ta to 25000zł

  • Grzegorz 2012-02-10 15:12:52

    Ze mną komornik robi co chce i jestem bezsilny...mimo tego,że nie mam żadnych wobec niego zaległości,to zajął moje konto bankowe.Co mam robić???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika