Zwolnienie od obowiązku alimentacyjnego
Powiązane artykuły
Alimenty na dziecko w 2025 roku - Kompletny przewodnik prawny
Kompleksowy przewodnik alimentów 2025: od kiedy i jak długo płacić alimenty na dziecko, wysokość świadczeń, fundusz alimentacyjny do 1000 zł, procedura sądowa.
Dziedziczenie ustawowe 2025 - kompletny poradnik prawny
Dziedziczenie ustawowe w Polsce 2025 ? Kto dziedziczy po zmarłym? ? Kolejność spadkobierców ? Nowe przepisy ? Niegodność dziedziczenia ? Praktyczne przykłady
Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu (...)
Darowizna w 2025 roku - Kompletny poradnik prawny
Wszystko o umowie darowizny w 2025 roku: forma aktu notarialnego, kwoty wolne od podatku, odwołanie z powodu niewdzięczności. Praktyczny przewodnik z wzorami i przykładami
Zmiana wysokości zasądzonych wyrokiem sądu alimentów
Zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powyższa regulacja oznacza, (...)
Działania wobec dłużników alimentacyjnych
W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego od rodzica lub jej przedstawiciel ustawowy może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie (...)
Alimenty od dziadków
Pojęcie obowiązku alimentacyjnego zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. (...)
Umowny dział spadku - kompletny poradnik prawny 2025
Kompleksowy poradnik po umownym dziale spadku w 2025 roku. Dowiedz się kiedy możesz dokonać podziału spadku, jakie są wymagania formalne i jak zalicza się darowizny na schedę spadkową.
Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami
W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz (...)
Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie małżeństwa
Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i istnieje niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego. Podstawą prawną tego (...)