Zwrot VAT od środka trwałego

Pytanie:

"Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodow i rozchodów i jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. Główną działalnością jest wynajem nieruchomości 68.20.Z, inną jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania PKD 70.22.Z, którą w sposob ciągły prowadzę i uzyskuję przychody opodatkowane stawką 22% VAT. W ubiegłym roku, od dewelopera, dokonałem zakupu lokalu użytkowego, spełniającego wymagania przychodni lekarskiej. W tym celu jako przedsiębiorca zaciągnąłem kredyt inwestycyjny w banku i na FV wystawioną na moją firmę zakupilem obiekt (żona wyrażała zgodę na zaciągnięcie tego kredytu i jest poręczycielem). Ponieważ jest to nieruchomość, należalo również przenieść własność w formie aktu notarialnego, a ponieważ jestem żonaty, bez rozdzielności majątkowej z żoną, żonę wpisano do aktu notarialnego jako współwłasciela w ramach wspólnoty małżeńskiej z klauzulą, iż lokal zakupiony został w celu prowadzenia tam działalności gospodarczej przeze mnie. W międzyczasie - miesiąc przed finalizacją zakupu w postaci aktu notarialnego - żona założyła własną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna zgloszona w EDG - prowadzenie usług zdrowotnych - przychodnię lekarską przedmiotowo zwolnioną z VAT. W chwili obecnej swojej żonie wynajmuję lokal na zasadach rynkowych, traktując firmę żony jako kontrahenta, osobę trzecią na podstawie zawartej umowy wynajmu, co miesiąc wystawiam faktury VAT (vide Wasza odpowiedź w podobnej sprawie z dnia 16.03.2006). Ponadto lokal jest w ewidencji środków trwałych mojej firmy i jest w ramach niej też w 100% amortyzowany. Firma żony nie ma amortyzacji, ale ma koszt w postaci czynszu dzierżawnego Ponadto ponieważ spełniam wszystkie warunki zwrotu VAT z inwestycji w środki trwałe, zamierzam wystąpić o zwrot VAT z inwestycji. Wiadomo, że przy ewentualnej sprzedaży tego lokalu VAT od całości netto będzie trzeba naliczyć, a także to, iż wg ogólnej doktryny VAT jest on podatkiem pośrednim i z zasady powinien być neutralny dla przedsiębiorcy. Czy w opisanym wyżej przypadku mogę się (firma męża) ubiegać w Urzędzie Skarbowym o zwrot całości zapłaconego przez nią podatku VAT z tytułu inwestycji - nabycia środka trwałego?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot VAT od środka trwałego

Zgodnie z ogólną zasadą odliczania VAT, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta ma odpowiednio zastosowanie do zwrotów VAT.

Zatem aby podatnik mógł odliczyć cały VAT zawarty w cenie nabytego lokalu użytkowego, musi być on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wątpliwe jest prawo wynajmowania lokalu przez męża żonie, o ile lokal ten jest we wspólności majątkowej małżeńskiej, gdyż żona jest takim samym właścicielem lokalu jak mąż, a właścicielowi nie można wynająć jego lokalu. Zatem w takim przypadku mąż nie może traktować żony jako podmiotu trzeciego i wynajmować jej lokalu, nawet na zasadach rynkowych. Zatem lokal nie jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych i podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia (zwrotu) VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika