Faktura VAT dla osoby fizycznej a NIP

Pytanie:

Wedle mojej wiedzy przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury VAT osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jeśli tego zażąda. Czy na takiej fakturze musi być NIP klienta? Jakie przepisy regulują tą kwestię?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.9.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Faktura VAT dla osoby fizycznej a NIP

Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) podatnicy VAT nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Jednocześnie zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług z dnia 28 listopada 2008 r. (Dz.U.  Nr 212, poz. 1337), faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 5 ust. 1 pkt 2 (a więc numeru identyfikacji podatkowej).

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne