Import samochodów

Pytanie:

Sprowadzam samochód z USA jako spółka z o.o.; po opłaceniu cła i wykupieniu tablic rejestracyjnych "tranzytowych" w Niemczech jadę tym samochodem do Polski. Należny podatek płacę w Polsce. W momencie jak przyjadę tym autem do Polski - czy to auto jest traktowane wtedy jako import z USA, czy z Niemiec? Jako spółka, ile w roku mogę takich aut sprowadzić przez Niemcy? Czy są jakieś specjalne przepisy, które ciążą na importerach samochodów?

Masz inne pytanie do prawnika?

20.9.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Import samochodów

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Jak stanowi natomiast art. 2 pkt 5 ustawy, przez terytorium państwa trzeciego rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty.

Zatem przywóz samochodu ze Stanów Zjednoczonych do Polski byłby uznany za import, natomiast import samochodu do Niemiec (w szczególności z dopełnieniem tam formalności celnych i zapłaceniem cła) i następnie przywóz pojazdu do Polski nie będzie traktowany jako import, gdyż przywóz w takim przypadku nie nastąpi z terytorium państwa trzeciego.

Przepisy nie limitują ilości samochodów, które podatnik może sprowadzić z USA przez Niemcy, zwłaszcza jeśli podatnik robi to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. jako spółka z o.o.). Nie ma też szczególnych przepisów, które ciążą na podmiotach sprowadzających pojazdy, z pewnymi wyjątkami, w szczególności przepisami ustawy o podatku akcyzowym i przepisami regulujących rejestrację pojazdu na terytorium Polski.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe