Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Podatnik podatku od spadków i darowizn ma obowiązek ustalić samodzielnie, co wchodzi w skład nabytego majątku, jak i wartość poszczególnych składników. Dokonuje tego na urzędowym druku zeznania podatkowego.
W podatku od spadków i darowizn zobowiązanie podatkowe powstaje jednak z chwilą doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku. Jeżeli organ podatkowy w trakcie prowadzonego postępowania dowiedział się, że część majątku nie jest nieruchomością użytkową (jak zakwalifikował ją w zeznaniu podatnik), a gospodarstwem rolnym zwolnionym z mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z podatku od spadków i darowizn, powinien przed wydaniem decyzji wezwać podatnika do dokonania korekty zeznania. Oczywiście nie ma przeszkód, żeby sam podatnik złożył korektę zeznania, bez czekania na wezwanie z urzędu (uprawnienie to ulega jednak zawieszeniu na czas trwającego już postępowania podatkowego).
Jeżeli organ wydał decyzję, w której nie uwzględnił zwolnienia, strona powinna wnieść - w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji - odwołanie do właściwego organu odwoławczego, przy czym wnosi się je za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (art. 223 Ordynacji podatkowej). Ponadto w ostateczności możliwe jest stwierdzenie nieważności takiej decyzji (art. 247 O.p.).