Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W świetle przedstawionego stanu faktycznego, zgodnie z treścią art. 3 pkt. 2 ustawy o transporcie drogowym, przepisów ustawy o transporcie drogowym nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy. W związku z tym, dopóki działalność ograniczała się do usług transportowych samochodami o masie całkowitej do 3,5 tony, nie było potrzeby ubiegania się o specjalne licencje. Jednakże w sytuacji gdy zaistniała potrzeba rozszerzenia działalności na samochody ciężarowe przepisy wyżej wymienionej ustawy jak najbardziej mają zastosowanie i do wykonywania transportu drogowego, zgodnie z art. 5 rzeczonej ustawy koniecznym jest uzyskanie licencji.
Licencja na międzynarodowy transport drogowy uprawnia do wykonywania przewozów z przekroczeniem granicy RP, jak również do wykonywania przewozów w krajowym transporcie drogowym, zgodnie z rodzajem przewozów w niej określonych - art. 12 ust. 2 w zw. z ust. 2a.
Podsumowując, nie można wykonywać usług transportowych samochodami ciężarowymi bez odpowiednich licencji. Dotyczy to zarówno wykonywania przewozu w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.