Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wygrane w konkursie artystycznym zorganizowanym zarówno dla pracowników podatnika, jak i dla współpracowników firmy, zakładając że nie ma on bezpośredniego związku z działalnością podatnika (nie pozostaje w związku ze stosunkiem pracy pracowników) podlegają opodatkowaniu zryczałtowaną 10% stawką na podstawie art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w przypadku wygranej pracownika, jak i innej osoby (współpracownika).
Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 UPIT, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 10% od wartości wygranej lub nagrody.
Zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania przychodu. Przychodów, o których mowa powyżej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tzn. wg skali podatkowej. Płatnikiem podatku jest organizator konkursu. Płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych świadczeń (wypłat) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych.
Płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru. Podmiot wręczający nagrodę obowiązany jest na mocy art. 42a UPIT do sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego po roku, w którym podatnik uzyskał przychód z tytułu wygranej w konkursie, przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Przepisy przewidują zwolnienie od podatku wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu tj. prasę, radio i telewizję. Zwolnienie to jednak dotyczy tylko konkursów zarazem organizowanych przez środki masowego przekazu oraz ogłaszanych przez środki masowego przekazu, oba te warunki powinny być spełnione łącznie. Przepis zwalnia z podatku zwycięzców, jeżeli jednorazowa wartość wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. W razie przekroczenia limitu opodatkowaniu podlega pełna wartość nagrody. O zwolnieniu decyduje tematyka konkursu. Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.
Wygrane w powyższym konkursie nie podlegają składkom na ubezpieczenie społeczny czy zdrowotne.