Nagrody pieniężne w konkursie

Pytanie:

Firma zorganizowała konkurs artystyczny dla pracowników i współpracowników, nagrodą ma być kwota pieniężna nie przekraczająca 760 zł. Jak zaksięgować taką nagrodę, czy jest to przychód pracownika, a co w przypadku gdy wśród wygranych jest współpracownik? Czy wygrane w konkursach artystycznych czy sportowych z punktu widzenia kosztów podatkowych są tak samo traktowane jak wygrane w w innych konkursach? Jeśli wygrana jest przychodem pracownika to czy poza podatkiem należy jeszcze odliczyć ZUS?

Masz inne pytanie do prawnika?

9.4.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Nagrody pieniężne w konkursie

Wygrane w konkursie artystycznym zorganizowanym zarówno dla pracowników podatnika, jak i dla współpracowników firmy, zakładając że nie ma on bezpośredniego związku z działalnością podatnika (nie pozostaje w związku ze stosunkiem pracy pracowników) podlegają opodatkowaniu zryczałtowaną 10% stawką na podstawie art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w przypadku wygranej pracownika, jak i innej osoby (współpracownika).

Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 UPIT, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 10% od wartości wygranej lub nagrody.

Porady prawne

Zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania przychodu. Przychodów, o których mowa powyżej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tzn. wg skali podatkowej. Płatnikiem podatku jest organizator konkursu. Płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych świadczeń (wypłat) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych.

Płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru. Podmiot wręczający nagrodę obowiązany jest na mocy art. 42a UPIT do sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego po roku, w którym podatnik uzyskał przychód z tytułu wygranej w konkursie, przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Przepisy przewidują zwolnienie od podatku wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu tj. prasę, radio i telewizję. Zwolnienie to jednak dotyczy tylko konkursów zarazem organizowanych przez środki masowego przekazu oraz ogłaszanych przez środki masowego przekazu, oba te warunki powinny być spełnione łącznie. Przepis zwalnia z podatku zwycięzców, jeżeli jednorazowa wartość wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. W razie przekroczenia limitu opodatkowaniu podlega pełna wartość nagrody. O zwolnieniu decyduje tematyka konkursu. Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Wygrane w powyższym konkursie nie podlegają składkom na ubezpieczenie społeczny czy zdrowotne.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wygrane nagrody a podatek dochodowy

Wygrane nagrody a podatek dochodowy

Jakie przychody są odpodatkowane? Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji (...)

Zachować pamięć. Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży

Zachować pamięć. Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży

Organizują Państwo polsko-niemieckie spotkania młodzieży i interesują się historią obu krajów? Mają Państwo dobry pomysł na projekt o tematyce historycznej i chcą, aby inni się o tym dowiedzieli? Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. (...)

1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień

1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień

Każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szanse wygrać atrakcyjne nagrody w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Pieniądze, samochody i hulajnogi czekają na zwycięzców. Zaszczep się przeciw COVID-19 – to szansa na powrót do normalności oraz okazja na wygraną! (...)

Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach

Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach

Opodatkowanie PIT nagród w konkursach Stosownie do treści przepisów ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, (...)

Konkurs na logo Certyfikatu UKE

Konkurs na logo Certyfikatu UKE

Prezes UKE we współpracy z Sieciaki.pl oraz Fundacją Kidprotect.pl ogłasza konkurs dla najmłodszych użytkowników usług telekomunikacyjnych na stworzenie znaków graficznych dla certyfikatów bezpiecznych usług w sieci. W związku z tym pragniemy zaprosić najmłodszych (...)

Podstawa wymiaru Twojej składki na ubezpieczenie społeczne - sprawdź ile wynosi i jak ją ustalić

Podstawa wymiaru Twojej składki na ubezpieczenie społeczne - sprawdź ile wynosi i jak ją ustalić

Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenia? Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Z kolei stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych (...)

Stypendium dla wybitnych młodych naukowców

Stypendium dla wybitnych młodych naukowców

  Od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nawet 5 390 zł miesięcznie może otrzymać wybitny młody naukowiec Od 1 grudnia br. można składać (...)

Nawet do 5390 zł miesięcznie dla wybitnych młodych naukowców w 2019 r.

Nawet do 5390 zł miesięcznie dla wybitnych młodych naukowców w 2019 r.

Już od 2 maja można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nabór potrwa do 31 maja 2019 r. ##baner## Młody naukowiec, czyli kto? Zgodnie z definicją wprowadzoną (...)

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2018/2019 Oprócz przepisów powszechnie obowiązujących, przyznawanie pomocy materialnej dla studentów finansowanej z budżetu państwa reguluje także szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania (...)

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

Dodatkowe świadczenia należne pracownikowi (nagrody jubileuszowe, fundusz świadczeń socjalnych, itd.)   Jakie są rodzaje świadczeń należnych pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy? Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na: składniki konieczne, (...)

Loteria, rywalizacja gmin i szczepienia dla osób 70+ w domu

Loteria, rywalizacja gmin i szczepienia dla osób 70+ w domu

Kolejne zachęty do szczepień przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadza kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie, czy szczepienia (...)

Kiedy się należy podatek od gier hazardowych?

Kiedy się należy podatek od gier hazardowych?

Czego dotyczy podatek od gier hazardowych? Gry hazardowe obejmują gry losowe, zakłady wzajemne i gry na automatach. Grami losowymi są gry, w tym gry urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku. Są to: (...)

Wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski wręczył nagrodę

Wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski wręczył nagrodę "Dzieciom świata"

- Jest to projekt, który pokazuje, że szkoła może wykorzystywać do uczenia przyjaciół, nie tylko z samorządu, ale również z organizacji pozarządowych - powiedział podsekretarz stanu w MEN, Krzysztof Stanowski, podczas wręczania nagrody w konkursie „Otwarta szkoła" Szkole Podstawowej (...)

O czym muszą wiedzieć osoby objęte kwarantanną?

O czym muszą wiedzieć osoby objęte kwarantanną?

14 dni kwarantanny Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.  Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! ##baner## Jeśli (...)

Wygrana w konkursie nie zawsze opodatkowana

Wygrana w konkursie nie zawsze opodatkowana

Obowiązek zapłacenia podatku od nagrody w konkursie zależy od uznania urzędników. Konkursy, których uczestnicy, odpowiadając np. telefonicznie lub esemesem na proste pytania, mogą wygrać atrakcyjne nagrody, stają się coraz powszechniejszym elementem programów telewizyjnych i radiowych. Szczęśliwi (...)

Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego

Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego

Trzy europejskie produkcje filmowe nominowane do Nagrody LUX 2008Trzy filmy: Delta, Milczenie Lorny oraz Obywatel Havel, walczą o laury w tegorocznej edycji Nagrody filmowej LUX. Nagroda Parlamentu Europejskiego ma ułatwić dystrybucję europejskich produkcji filmowych i wpierać europejskie kino na (...)

Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?

Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?

Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać. Jakie akty prawne określają warunki wynagradzania? Warunki wynagradzania określają między (...)

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Od Nowego Roku kolejne ułatwienia dla firm Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty (...)

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się zatem (...)

XI edycja Konkursu Ogólnopolskie Nagrody „Czystego Biznesu” rozpoczęta!

XI edycja Konkursu Ogólnopolskie Nagrody „Czystego Biznesu” rozpoczęta!

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska po raz 11. organizuje Konkurs Ogólnopolskie Nagrody „Czystego Biznesu" kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska. Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorstw, które dzięki (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Udział w loterii poprzez wypełnienie ankiety

Udział w loterii poprzez wypełnienie ankiety

Czy konkurs, polegający na udziale w ankiecie/grze lub samym zgłoszeniu i wylosowaniu wśród uczestników nagrody podlega w jakikolwiek sposób ustawie o grach losowych, loteriach lub jakimś innym? (...)

VAT od towaru od sponsora

VAT od towaru od sponsora

Nasza firma jest organizatorem konkursu w wydawanym przez siebie czasopiśmie. Podpisaliśmy umowę sponsoringu, w ramach której Sponsor funduje nagrody rzeczowe dla zwycięzcy konkursu w zamian za nagłaśnianie (...)

Prezent dla klienta w konkursie

Prezent dla klienta w konkursie

Organizuję konkurs w Internecie, gdzie zwycięzcy (2 osoby) otrzymają nagrodę o wartości 990 zł. Czy osoby te będą musiały zapłacić podatek, uwzględniając dodatkowe fakty. Czy gdy prezent ma (...)

Rabat nagrodą w konkursie

Rabat nagrodą w konkursie

Klient (osoba indywidualna) w określonych okolicznościach (spełnił jakiś warunek, np. wymyślił hasło reklamowe) w nagrodę otrzymuje rabat na zakupy, których dokona w najbliższej przyszłości. (...)

Prezent dla klienta w konkursie

Prezent dla klienta w konkursie

Prowadzę serwis internetowy. Chcę zorganizować konkurs, gdzie główną nagrodą będzie voucher na usługę hotelową o wartości powyżej 1000 PLN. Czy powinnam rozliczyć zakup takiego vouchera jako (...)

Nagroda w konkursie

Nagroda w konkursie

Prowadzę firmę (PKPiR i VAT). Obecnie zrobiłem konkurs dla odwiedzających moje stanowisko na targach. Losowana będzie nagroda - telewizor LCD 42cale. Sporządziłem regulamin konkursu, telewizor zaksięgowałem (...)

Przeprowadzenie ankiety

Przeprowadzenie ankiety

Grono przyjaciół chce rozpocząć działalność niszową, skierowaną do konkretnej grupy osób zainteresowanych; ale wcześniej - przed rozpoczęciem działalności - chcą się zorientować, czy ich (...)

Nagroda za osobiste osiągnięcia

Nagroda za osobiste osiągnięcia

Jestem w trakcie rozwodu (trzeci rok), wygrałam w konkursie (wybieranie odpowiedzi, nie losowanie) samochód. Jaki status majątkowy ma ta nagroda. Czy jest to mój majątek odrębny, czy majątek wspólny? (...)

Nagroda za obecność w pracy

Nagroda za obecność w pracy

W kierowanej przeze mnie instytucji ogromną rolę odgrywa dyspozycyjność pracowników i ich obecność w pracy. Zamierzam wprowadzić premię regulaminową, która nagradzałaby pracowników, którzy (...)

Podatek od nagrody w konkursie

Podatek od nagrody w konkursie

Prowadzę działalność gospodarczą. Ogłosiłem konkurs na zwiększenie sprzedaży polis. Za 100 umów chcę wypłacić uczestnikom-laureatom 10.000 zł nagrody pieniężnej. Laureat jeden prowadzi (...)

Koszty uzyskania nagrody jubileuszowej

Koszty uzyskania nagrody jubileuszowej

Pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej 23-07-2009, wypłata nastąpiła 09-08-2009r w układzie zbiorowym mamy zapis :\"wypłaty wynagrodzeń dokonuje się do dnia 10-tego następnego m-ca po (...)

Świadectwo pracy a prawo do nagrody jubileuszowej

Świadectwo pracy a prawo do nagrody jubileuszowej

Osoba pracowała w zakładzie pracy, którego regulamin wynagradzania przewidywał nagrodę jubileuszową. Pracownica dostarczyła dokumenty potwierdzające jej dotychczasowe lata pracy - były to zaświadczenia (...)

Przedawnienie roszczenia do nagrody jubileuszowej

Przedawnienie roszczenia do nagrody jubileuszowej

Kierownik Zespołu Administracyjnego Szkół (pracownik samorządowy) w roku 1997 złożył oświadczenie w sprawie braku dokumentów dot.udowodnienia okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców oraz (...)

Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

W Polsce jest ustalona przez prawo minimalna płaca, czyli dolna granica wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W mojej instytucji w skład wynagrodzeń oprócz pensji wchodzą: -premia (...)

Opodatkowanie nagrody jubileuszowej

Opodatkowanie nagrody jubileuszowej

Czy od nagród jubileuszowych, które pracownik otrzymuje co pięć lat, należy potrącać podatek dochodowy? Opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych podlega dochód definiowany jako różnica pomiędzy (...)

FORUM PRAWNE

Rozliczenie od programów typu Bug Bounty w Polsce

Rozliczenie od programów typu Bug Bounty w Polsce Dzień dobry, Szukając odpowiedzi na moje rozważania dotyczące otrzymywania licznych nagród z programów typu Bug Bounty postanowiłem napisać na (...)

Konkurs Moneta Aurea i Moneta Platina

Konkurs Moneta Aurea i Moneta Platina Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Moneta Aurea i Moneta Platina: jeśli jesteś studentem i chciałbyś wygrać jeden z 10 płatnych staży w firmie (...)

Trwa rejestracja zespołów studenckich do XII edycji konkursu Global Management Challenge Poland!

Trwa rejestracja zespołów studenckich do XII edycji konkursu Global Management Challenge Poland! W ubiegłym roku w konkursie GMC wystartowała rekordowa liczba 600 zespołów, czyli blisko 3000 osób. (...)

Wygranie telefonu w konkursie, prawa do niego/gwarancji.

Wygranie telefonu w konkursie, prawa do niego/gwarancji. Witam. Wygrałem ostatnio w konkursie nowy telefon firmy Samsung. Chcę ten telefon sprzedać więc zainteresowałem się gwarancją na taki telefon (...)

Problem z otrzymaniem nagrody z konkursu

Problem z otrzymaniem nagrody z konkursu Witam. Mam dość nietypowy może problem - otóż, 25 lipca ogłoszono wyniki konkursu, w którym brałam udział (zabawa polegała na wymyśleniu hasła reklamującego (...)

Nagrody pieniężne za gry komputerowe (turnieje), jak rozliczyć?

Nagrody pieniężne za gry komputerowe (turnieje), jak rozliczyć? Witam. mam pewien problem. Od niedawna, zainteresowałem się graniem w turniejach dokładnie chodzi o jedną z gier komputerowych, za (...)

Obciążenie obowiązkiem podatkowym zwycięzcy konkursu

Obciążenie obowiązkiem podatkowym zwycięzcy konkursu Witam, ostatnio w konkursie internetowym wygrałem nagrodę rzeczową. Organizator konkursu obciążył obowiązkiem uregulowania podatków zwycięzców. (...)

Loterie SMS staną się bardziej przejrzyste !!

Loterie SMS staną się bardziej przejrzyste !! Hej, tak piszę dla informacji ogółu tutaj zaglądającego. Od 4 grudnia użytkownik będzie musiał być informowany o dokładnej cenie usługi premium (...)

Dowody na pożyczkę

Dowody na pożyczkę Witam, jakie dowody na pożyczkę może uznać sąd? Jeżeli dostałam dość dawno pewna sumę pieniędzy (część z nagrody) od znajomego które wygrał je wtedy w konkursie(powiedział, (...)

Człowiek Roku 2011 - Donald Tusk.

Człowiek Roku 2011 - Donald Tusk. Zdaniem tygodnika WPROST, to premierowi należała się ta nagroda. To bardzo zabawne, gdyby wziąść zdażenia które miały miejsce po nowym roku, Donald Tusk byłby (...)

budżetówka - nienaliczony staż pracy

budżetówka - nienaliczony staż pracy Od sierpnia 1983 roku do sierpnia 1997 roku pracowałem w Lidze Obrony Kraju. Od września 1997 roku pracuję w szkole jako nauczyciel gdzie pracuję nadal. Od 2000 (...)

Porady prawne