Odrzucenie spadku przez spadkobiercÄ™ z testamentu

Pytanie:

"Dziedziczę po bracie jako jedyny spadkobierca na mocy testamentu. Spadek jest kłopotliwy - udział w nieruchomości (część bliżniaka), w której mieszkają była żona i ich synowie. Po rozwodzie nie przeprowadzono też podziału majątku. Jeżeli nie odrzucę testamentu, czy istnieje taka możliwość, aby zachowek był zrealizowany w postaci prawa do nieruchomości, czy zachowek to zawsze wartość pieniężna w postaci gotówki? "

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

W pierwszej kolejnoÅ›ci należy zaznaczyć, że skoro nie doszÅ‚o do podziaÅ‚u majÄ…tku małżeÅ„skiego po Pana zmarÅ‚ym bracie, to nie można stwierdzić, iż mieszkanie zamieszkiwane przez jego byÅ‚Ä… żonÄ™ z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… jest spadkiem. Z powyższego wynika, iż może Pan być pewnien tylko tego, że dziedziczy Pan ogóÅ‚ praw i obowiÄ…zków po swoim zmarÅ‚ym bracie. Być może, iż po orzeczeniu sÄ…du o podziale majÄ…tku małżeÅ„skiego skÅ‚ad spadku zmieni siÄ™. Poza tym proszÄ™ pamiÄ™tać, iż ewentualne prawo do zachowku mieliby tu synowie Pana brata. Roszczenie o zachowek mogliby wiÄ™c oni skierować do Pana, gdyż to oni jako spadkobiercy ustawowi zostali wspomnianym testamentem wykluczeni od dziedziczenia. ZakÅ‚adamy, iż w pytaniu chodzi o ewentualne odrzucenie spadku, a nie odrzucenie testamentu (w prawie nie ma takiego pojÄ™cia jak odrzucenie testamentu). Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 1020) spadkobierca, który spadek odrzuciÅ‚, zostaje wyÅ‚Ä…czony od dziedziczenia, tak jakby nie dożyÅ‚ otwarcia spadku. Jeżeli wiÄ™c Pan odrzuci spadek, to nie bÄ™dzie Pan miaÅ‚ także roszczenia o zachowek. Sam zachowek natomiast to roszczenie osoby uprawnionej do spadkobiercy o wydanie należnego zachowku. Jest to pewien uÅ‚amek udziaÅ‚u, tak wiÄ™c zazwyczaj jego wydanie to nic innego jak zapÅ‚ata odpowiedniej kwoty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika