Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Dysponentem postępowania egzekucyjnego jest wierzyciel i może on w każdym momencie złożyć wniosek o umorzenie postępowania, który komornik musi uwzględnić - jeśli wszczęcie postępowania nastąpiło na wniosek wierzyciela, nie zaś z urzędu lub na żądanie organu (art 825 pkt 1 k.p.c.).
Zgodnie z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z dnia 8 maja 2006 r, sygn. akt P18/05, komornik może ściągać wynagrodzenie od dłużnika, tylko w przypadku skuteczności egzekucji. Oznacza to, iż w przypadku złożenia wniosku przez wierzyciela o umorzenie postępowania przed wyegzekwowaniem chociażby części świadczenia przez komornika, komornik nie będzie mógł egzekwować wynagrodzenia także od dłużnika.
W przypadku złożenia przez Pana wniosku o umorzenie postępowania, nie zostanie Pan obciążony żadnymi kosztami, bezprzedmiotowy stanie się także obowiązek uiszczenia zaliczki na wydatki komornika. Jeżeli do chwili złożenia wniosku komornik nie wyegzekwował świadczenia, nie obciąży on kosztami swojego wynagrodzenia także dłużnika.
Po ukończeniu postępowania egzekucyjnego należy na tytule wykonawczym zaznaczyć wynik egzekucji i tytuł zatrzymać w aktach, a jeżeli świadczenie objęte tytułem nie zostało zaspokojone całkowicie, tytuł zwrócić wierzycielowi. (art. 816 kpc)