Zakres zwolnienia podatkowego, o którym mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Pytanie:

Jak wygląda zakres zwolnienia podatkowego, o którym mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn?

Masz inne pytanie do prawnika?

25.12.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakres zwolnienia podatkowego, o którym mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tytułem darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Konsekwencje w przypadku otrzymania spadku nieruchomości występują po stronie spadkobiercy (zgodnie z art. 5 obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych).

Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadza zwolnienie podatkowe od podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z treścią tego przepisu zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Mieszkanie - czy należy się podatek ?

12.2.2018 przez: artur1916