Bonifikaty od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność
Większość aglomeracji stosuje wysokie upusty podczas przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność, ale nie wszystkie. Niektóre zawiesiły postępowania i czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Od początku nowego roku wszystkie gminy muszą stosować upusty w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Taki obowiązek wprowadziła nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w odrębną własność. Tymczasem miasta postępują różnie.
(...)– Co ciekawe – dodaje – nie wszyscy chcą korzystać z bonifikat. Mieliśmy sytuację, w której użytkownik wieczysty zrezygnował z niej, bo chciał sprzedać nieruchomość. Ustawa stanowi zaś, że osoba, która skorzysta z bonifikaty, musi ją zwrócić, jeżeli w ciągu pięciu lat od przekształcenia sprzeda nieruchomość.
(...)– Wolimy poczekać na orzeczenie, zachodzi bowiem duże prawdopodobieństwo, że przepisy w sprawie bonifikat zostaną uznane za niekonstytucyjne. Niewykluczone więc, że trzeba byłoby wzruszać wydane już decyzje. Aby nie było tego zamieszania, wolimy poczekać – twierdzi Janusz Sujka, kierownik Wydziału Użytkowania Wieczystego Urzędu Miasta w Łodzi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?