W Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013 przewidziano łącznie 60 milionów złotych na poprawę jakości i poziomu życia osób po 50 roku życia. Wnioski o dofinansowania projektów w ramach programu można składać do 27 września.
Jak czytamy w rządowym dokumencie, Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Program ma przyczyniać się do pełniejszego korzystania z potencjału społeczno-zawodowego osób starszych, aby mogły one pełnić różne role społeczne w życiu publicznym. Ważne jest również uwzględnienie w działaniach ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.
Program został przyjęty pod koniec sierpnia. Zakłada on długofalową politykę wobec osób starszych: współpracę międzyresortową, ekspercką oraz z organizacjami, instytucjami działającymi w obszarze wsparcia seniorów. Przygotowanie jej szczegółowych założeń planuje się dopiero na wrzesień 2013. Obok wymieniono w projekcie działania krótkofalowe – przeprowadzone zostaną trzy edycje otwartych konkursów na projekty aktywizacji społecznej osób starszych, w których udział mogą wziąć organizacje sektora pozarządowego. Wnioski składać można do 27 września br. Dofinansowania wyniosą każdorazowo od 20 tys. do 200 tys. zł.
Głównym priorytetem programu jest edukacja osób starszych, która ma wspomóc ich aktywizację m.in. przez zwiększenie różnorodności i poprawę jakości przeznaczonej dla nich oferty edukacyjnej. Działania te realizują dziś różne organizacje pożytku publicznego, rady i kluby seniora, wspólnoty lokalne, organizacje branżowe, działania samopomocowe,
różnorodne towarzystwa społeczno-kulturalne, koła gospodyń wiejskich, czy bardzo liczne w Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku; do nich szczególnie kierowany jest program. Zapewniają one seniorom samokształcenie, poznawanie środowiska, poszerzanie wiedzy i umiejętności, wykonywanie społecznie użytecznych działań, wypełnienie wolnego czasu, utrzymywanie więzi towarzyskich, stymulacja psychiczna i fizyczna, a czasem nawet możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, jak czytamy na oficjalnej stronie Uniwersytetów.
Osoby powyżej 50 roku życia są dziś grupą najmniej udzielającą się na polu społecznym. Polscy seniorzy wykazują się dużo mniejszą aktywnością niż ich europejscy rówieśnicy. Co więcej, nasze społeczeństwo się starzeje. Na koniec 2010 r. liczba osób w wieku poprodukcyjnym (60 /65 ) wyniosła 6,44 mln. GUS prognozuje, że w 2035 roku liczba ta się podwoi.
(MJA)