W Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 - 2013 przewidziano łącznie 60 milionów złotych na poprawę jakości i poziomu życia osób po 50 roku życia. Wnioski o dofinansowania projektów w ramach programu można składać do 27 września.
Jak czytamy w rządowym dokumencie, Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Program ma przyczyniać się do pełniejszego korzystania z potencjału społeczno-zawodowego osób starszych, aby mogły one pełnić różne role społeczne w życiu publicznym. Ważne jest również uwzględnienie w działaniach ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.
Program został przyjęty pod koniec sierpnia. Zakłada on długofalową politykę wobec osób starszych: współpracę międzyresortową, ekspercką oraz z organizacjami, instytucjami działającymi w obszarze wsparcia seniorów. Przygotowanie jej szczegółowych założeń planuje się dopiero na wrzesień 2013. Obok wymieniono w projekcie działania krótkofalowe - przeprowadzone zostaną trzy edycje otwartych konkursów na projekty aktywizacji społecznej osób starszych, w których udział mogą wziąć organizacje sektora pozarządowego. Wnioski składać można do 27 września br. Dofinansowania wyniosą każdorazowo od 20 tys. do 200 tys. zł.
Głównym priorytetem programu jest edukacja osób starszych, która ma wspomóc ich aktywizację m.in. przez zwiększenie różnorodności i poprawę jakości przeznaczonej dla nich oferty edukacyjnej. Działania te realizują dziś różne organizacje pożytku publicznego, rady i kluby seniora, wspólnoty lokalne, organizacje branżowe, działania samopomocowe,
różnorodne towarzystwa społeczno-kulturalne, koła gospodyń wiejskich, czy bardzo liczne w Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku; do nich szczególnie kierowany jest program. Zapewniają one seniorom samokształcenie, poznawanie środowiska, poszerzanie wiedzy i umiejętności, wykonywanie społecznie użytecznych działań, wypełnienie wolnego czasu, utrzymywanie więzi towarzyskich, stymulacja psychiczna i fizyczna, a czasem nawet możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, jak czytamy na oficjalnej stronie Uniwersytetów.
Osoby powyżej 50 roku życia są dziś grupą najmniej udzielającą się na polu społecznym. Polscy seniorzy wykazują się dużo mniejszą aktywnością niż ich europejscy rówieśnicy. Co więcej, nasze społeczeństwo się starzeje. Na koniec 2010 r. liczba osób w wieku poprodukcyjnym (60 /65 ) wyniosła 6,44 mln. GUS prognozuje, że w 2035 roku liczba ta się podwoi.
(MJA)
-
Jerzy Pokrywczyńs 2014-09-25 15:36:01
Wypada się zgodzić z poglądami wyrażonymi w opiniach.
Seniorom rządy solidarnościowe zafundowały:
- opodatkowanie rent i emerytur,
- dodatkowe opłaty tzw. zdrowotne,
- odebrano waloryzację niezgodnie z ustawą emerytalną,
- odebrano możliwość dostępu do specjalistów; 70. latek ma czekać 3. 4. lub 6. miesięcy na poradę specjalisty.
- zabrano tanie leki, zwiększono za nie dopłaty.
- na barkach seniorów spoczywa utrzymanie rozbuchanej administracji państwowej, opieki zdrowotnej, samochodów rządowych i kart kredytowych urzędasów,. Proszę zobaczyć w Poznaniu ilu jest wiceprezydentów Wydziałów,doradców itp. To wszystko też za nasze pieniądze. Wciąż rząd ma jakieś programy ale nie na poprawę bytu seniorów, tylko na poprawę wpływu kasy do rąk prywatnych za pseudo szkolenia itp.
-
bogumila dudek 2014-09-13 18:18:02
jest to nieprawidlowe wydawanie spolecznych pieniedzy jesli chodzi o U.3-wieku to prosze niech sie bawia seniorzy i chwala im za to .ale ja pedagog /emeryt cchce chodzic do lekarza byc godnie zalatwiona >ja prosze o bon dla emeryta potrafie wydac pieniadze .Potrzebna jest mi rehabilitacja i mam male szanse chetnie skorzystam z mozliwosci zakupu komputera oraz z konsultacji dotyczacych obslugi komputera ......................................Jak widac wiem co mi potrzeba a takich jak ja jest tysiace wiec prosze zostwcie te fundusze nam .
-
Vit 2014-09-13 16:40:05
Przy obecnej władzy, seniorom, tj. emerytom i rencistom nigdy nie będzie dobrze. Ludzie są sfrustrowani z powodu systematycznego pogarszania warunków życia i dlatego odsuwają się od przywódców, nie mają chęci działać społecznie. Nie przeprowadzanie waloryzacji, która i tak jest niewielka w stosunku do wzrostu cen żywności, prądu gazu, czynszu itd.. Utrudnienie dostępu do lekarzy, szpitali powoduje dalsze pogorszenie samopoczucia. Dostać się do lekarza, to trzeba iść prywatnie i to czeka się nawet 3 miesiące. Za PRL seniorzy mieli bezpłatne leki, nieograniczony dostęp do lekarzy szpitali, co roku jeździli do sanatorium, na wczasy itd.. W nowym ustroju miało być lepiej, tak obiecała Solidarność. Wiadomo kto ma lepiej. Natomiast pieniądze kierowane są do bogatych, posłów, senatorów, rządzących, których nikt nie rozlicza. Czy ktoś słyszał, aby np.Marszałek Sejmu rozliczyła jakiegoś posła za bezprawne pobieranie pieniędzy lub niecelowe ich wydatkowanie?
Dowodem lekceważenia rencistów jest dyskryminacja sportowców tzw. paraolimpijczyków. Ile pieniędzy przeznacza się dla pełnosprawnych a ile dla nich? To wstyd dla Rządu PO i PSL.
-
gość 2014-09-12 19:03:26
Naiwnoscia byłoby sądzic, ze ten program poprawi zycie seniorom. Znowu kasę dostana znajomi królika działajacy w tych wszystkich tzw organizacjach pożytku publicznego( defraudujących publiczne pieniądze).Przeciez tych pieniedzy nie dostaną seniorzy. Koła gospodyń wiejskich i uniwersytety beda szkolić nowych fachowców??( czyt. krasć pieniadze). A po co te szkolenia? Niech lepiej sfinansuja utworzenie miejsc pracy dla ludszi po 50-tce, przeciez oni juz maja zawody!
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?