Celnik może już śledzić podatnika

Funkcjonariusze będą obserwować osoby, które są podejrzane o przestępstwo związane np. z niezapłaceniem cła lub akcyzy.

Takie prawo dało celnikom rozporządzenie w sprawie wykonywania przez funkcjonariuszy celnych czynności obserwowania i rejestrowania zdarzeń w miejscach publicznych (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2011 r.). Dokument obowiązuje od 28 stycznia 2011 roku.

Zgodnie z nim celnicy mogą prowadzić obserwację bezpośrednią – np. śledząc nas przez lornetkę i robiąc zdjęcia – oraz pośrednio – za pomocą środków technicznych przekazujących obraz i dźwięk na odległość.

W rozporządzeniu czytamy, że należy to robić w sposób uniemożliwiający osobom nieupoważnionym ustalenie faktu prowadzenia obserwacji.

Śledzenie konkretnej osoby może zlecić dyrektor izby celnej. Musi on podać jednocześnie przepis, o którego naruszenie podejrzewana jest osoba. Dyrektor określa także cel i czas nadzoru.

Każdy dzień obserwacji funkcjonariusz celny musi spisać w specjalnym protokole. Jeśli okaże się, że zebrane dowody nie potwierdzą podejrzeń, to zostaną one zniszczone.

Zniszczenie materiałów przeprowadza się przez fizyczne zniszczenie materiałów za pomocą urządzeń niszczących w sposób uniemożliwiający ich ponowne odczytanie oraz usunięcie materiałów utrwalonych na nośnikach technicznych, w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie. W przypadku, gdy usunięcie tych materiałów z nośników nie będzie możliwe, to należy je uszkodzić w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl