Ciąża chroni także po wypowiedzeniu

Zgodnie z art. 177 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Przepis ten oznacza, że rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia jest nieskuteczne, jeżeli w okresie wypowiedzenia pracownica zaszła w ciążę. Tak też orzekł Sąd Najwyższy. W swym wyroku z dnia 29 marca 2001r., SN postanowił, że:

Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 marca 2001 r., sygn. I PKN 330/2000, opubl. OSNP 2003/1 poz. 11

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.