Gdy w 1999 r. wprowadzaliśmy wielką reformę emerytalną, chwalił nas cały świat. Dziś patrzy na nas z politowaniem, bo politycy wywrócili reformę do góry nogami. Zapłacą za to kolejne pokolenia. Ogłaszając dziesięć lat temu reformę, rząd Jerzego Buzka przewidywał, że Polacy będą dostawać nowe, sprawiedliwe, godne świadczenia na starość. Reforma miała uporządkować system emerytalny i dać miliardowe oszczędności. Za odważne kroki chwaliła nas cała Europa. Rządy Grecji i Francji przyjeżdżały i nie mogły się nadziwić, że udało nam się wprowadzić rewolucyjne założenia - koniec dopłat państwa do przywilejów emerytalnych, od tej pory każdy sam zbiera na swoje świadczenia.
Co wyszło z reformy emerytalnej?
Powiązane artykuły
Odprawa rentowa i emerytalna
Odprawa pieniężna w wysokoÅ›ci jednomiesiÄ™cznego wynagrodzenia przysÅ‚uguje pracownikowi speÅ‚niajÄ…cemu warunki uprawniajÄ…ce do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustaÅ‚ (...)
Tymczasowe aresztowanie - jak się bronić?
Tymczasowe aresztowanie w Polsce - przesłanki, czas trwania, obrona. Sprawdź aktualne przepisy, planowane zmiany i jak skutecznie się bronić w 2025 roku.
Ogólne zasady dziedziczenia subkonta w ZUS
Od maja 2011 roku, w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE, w ZUS prowadzone jest subkonto. Środki w ramach II filaru, poczynając od składki za maj 2011 r., były dzielone na składki (...)
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Transgraniczne przetwarzanie danych
IstotÄ… mechanizmu „punktu kompleksowej wspóÅ‚pracy” jest ustanowienie jednego, konkretnego organu ochrony danych, który w pierwszym rzÄ™dzie odpowiada za nadzór (...)
Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Z tytuÅ‚u wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysÅ‚ugujÄ… nastÄ™pujÄ…ce Å›wiadczenia: zasiÅ‚ek chorobowy, Å›wiadczenie rehabilitacyjne, zasiÅ‚ek wyrównawczy, jednorazowe (...)
Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami
Opłaty za grunty pokryte wodami są ponoszone raz w roku, a nowa najwyższa stawka za 1 m2 za grunty wykorzystywane dla działalności usługowej zadeklarowanej przez przedsiębiorcę uległa zmniejszeniu (...)
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.
Osoby, które urodziÅ‚y siÄ™ przed 1949 r., osiÄ…gnęły już wiek emerytalny, uprawniajÄ…cy do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturÄ™ i co należy zrobić, żeby (...)
Okres ochronny przed emeryturÄ… pracownika w wieku przedemerytalnym
Starość nie radość, mÅ‚odość nie wieczność rzecze przysÅ‚owie. Zazwyczaj wiek pracownika jest dla niego zaletÄ…. Im czÅ‚owiek starszy, tym wiÄ™ksze posiada doÅ›wiadczenie zarówno zawodowe (...)
Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Renta inwalidzka przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która (...)