Czy zasady kierowania na obserwację psychiatryczną są zgodne z Konstytucją?

Wystarczy, żeby ktoś okazał się nadmiernie zdenerwowany, aby sąd wysłał go do szpitala psychiatrycznego

Sąd może skierować oskarżonego na obserwację psychiatryczną do zakładu leczniczego bez określenia maksymalnego czasu jej trwania. Rzecznik praw obywatelskich uważa to za sprzeczne z konstytucją.

(...)Zarówno Hanna R., jak i Zbigniew O. złożyli do Trybunału skargi konstytucyjne. Swój udział zgłosił również rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem art. 203 k.p.k. jest niezgodny z art. 41 konstytucji, który chroni wolność człowieka. Mimo że poddanie oskarżonego obserwacji psychiatrycznej pozbawia go tej wolności - a więc powinno podlegać szczególnym rygorom - ów przepis jedynie w sposób ogólny wskazuje podstawę działania sądów i prokuratur - wytyka dr Janusz Kochanowski. Przepis stwierdza tylko, że oskarżonego poddaje się takim badaniom, gdy wystąpią okoliczności uzasadniające wątpliwości, czy był on poczytalny w chwili popełnienia czynu oraz w trakcie prowadzonego przeciw niemu postępowania.

Porady prawne

Rzeczpospolita 30.08.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika