Dane o zarobkach trzeba umieć czytać

Pracodawcy chcą wiedzieć, ile płaci konkurencja. Ciekawi są tego także pracownicy.

(...) Co miesiąc GUS informuje, jaka jest przeciętna, czyli średnia, pensja w sektorze przedsiębiorstw. Pracodawcy mają obowiązek przesyłać do GUS dane o liczbie zatrudnionych, wynagrodzeniach i czasie pracy. Informacje o średnim wynagrodzeniu powstają po podzieleniu zbiorczej kwoty przez liczbę zatrudnionych.

(...) Kazimierz Sedlak zauważa, że dane GUS i raporty płacowe trzeba umieć właściwie odczytywać, bo inaczej mogą wywołać szum informacyjny.

(...) — Jeśli wychodzę na spacer z psem, to średnio mamy trzy nogi. Średnia jest informacją tylko orientacyjną. Lepszym parametrem — którym posługujemy się w badaniach płacowych — jest mediana, wyrażająca wartość wynagrodzenia środkowej osoby w próbie. Czyli połowa próby zarabia powyżej danej kwoty, a połowa poniżej. Mediana nie jest specjalnie wrażliwa na odchylenia w poziomie wynagrodzeń minimalnych i maksymalnych. Z danych GUS wynika, że dwie trzecie Polaków zarabia poniżej średniej — tłumaczy Kazimierz Sedlak.

Porady prawne

Puls Biznesu 8.02.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika