Dłuższa ważność pozwolenia na budowę

Najnowsza nowelizacja prawa budowlanego przywróciła ważność niektórym, niewykonywanym przez określony czas, pozwoleniom na budowę - pisze prawniczka z Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna w Poznaniu

Zgodnie z art. 37 ust. 1 zmienionego 26 czerwca tego roku prawa budowlanego (DzU nr 145, poz. 914) z dwóch do trzech lat został wydłużony termin, po jakim pozwolenia na budowę wygasają w razie nierozpoczęcia robót budowlanych lub ich przerwania.

(...)W świetle nowych przepisów kwestią otwartą jest natomiast, jakiej regulacji podlegają, a w konsekwencji – czy przywraca się ważność tym pozwoleniom, które wygasły pod rządami dotychczasowej ustawy, ale w momencie wejścia w życie nowelizacji nie wszczęto jeszcze postępowania w przedmiocie ich wygaśnięcia.

Porady prawne

(...)Powszechnie przyjmuje się w orzecznictwie, również na gruncie wykładni przepisów intertemporalnych, że w razie wątpliwości co do rozumienia konkretnego przepisu prawa organy administracji powinny stosować taką wykładnię, która najlepiej realizuje zasady określone w konstytucji.

W analizowanym przykładzie nie ma racjonalnych powodów, aby różnicować sytuację prawną inwestorów posiadających pozwolenia budowlane, które wygasły na gruncie zmienionych przepisów tylko z tego powodu, że w stosunku do niektórych tych pozwoleń organy administracji wszczęły już postępowania w przedmiocie stwierdzenia ich wygaśnięcia, a w stosunku do innych jeszcze tego nie zrobiły. Dlatego ze względu na wyrażoną w konstytucji zasadę równego traktowania przez władze publiczne podmiotów znajdujących się w tej samej sytuacji należałoby przyjąć, że wskutek nowelizacji przywrócono ważność wszystkim pozwoleniom budowlanym, które wygasły z mocy prawa na gruncie dotychczasowych przepisów z powodu ich niewykonywania przez okres od dwóch do trzech lat, ale w stosunku do których nie wydano decyzji o stwierdzeniu ich wygaśnięcia.  

Rzeczpospolita 21.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika