Ewidencjonowanie nadgodzin kierowców na ryczałcie

Kwestia ewidencjonowania nadgodzin kierowców otrzymujących ryczałtowe wynagrodzenie wciąż wywołuje kontrowersje. Wczoraj Sąd Najwyższy orzekł, że przed 1 stycznia 2003 r., zanim ten problem wyraźnie uregulowano w kodeksie pracy, pracodawca powinien był nadgodziny ewidencjonować, brak ewidencji go zaś obciąża.

Dla Jacka K., Aleksandra M. i Krzysztofa E. - kierowców ciężarówek - ma to zasadnicze znaczenie. Gdy rozstawali się z pracodawcą, wystąpili o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Od początku 1997 r., gdy kodeks dopuścił ryczałt za nadgodziny, mieli oni umowę z pracodawcą (jego następcą jest pozwana sp. z o.o. Maspex z Katowic) na ryczałtowe rozliczanie 13 nadgodzin miesięcznie. Jednak powodowie twierdzą, że przepracowali ich znacznie więcej. Na dowód przedstawili karty przejazdów: kilometraż podzielili przez przeciętną prędkość samochodu i wyszła im liczba nadgodzin.


Rzeczpospolita 21.05.2004

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.