Jaki sąd jest właściwy?

Gdzie przebiega granica między prawem krajowym, wspólnotowym i międzynarodowym oraz funkcjonującymi w ich zasięgu sądami?

Wspólnoty mogą stanowić prawo tylko wówczas, gdy w traktacie o Wspólnotach Europejskich znajduje się stosowna podstawa - jest to zasada kompetencji powierzonych. Regułą jest więc kompetencja krajowa, a wspólnotowa wyjątkiem.

Dla sądu krajowego oznacza to m.in. konieczność wskazania łącznika, tj. elementu transgranicznego, który powiąże sprawę rozpoznawaną przezeń z regulacją wspólnotową. Jeśli takiego elementu nie ma, sprawa pozostaje wyłącznie w orbicie prawa krajowego i nie można jej przekazać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), by wydał orzeczenie wstępne. ETS jest bowiem sądem prawa wspólnotowego i nie korzysta z kompetencji ogólnej do interpretowania prawa krajowego, bo jest to wyłączna domena sądów krajowych.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika