Jeden "e-sąd" dla wszystkich Polaków

Sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym - bez względu na wartość przedmiotu sporu - będą rozpatrywane od przyszłego roku jedynie przez Sąd Rejonowy w Lublinie.

Tylko jeden sąd w Polsce otrzyma prawo do rozstrzygania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Według projektu rozporządzenia w sprawie ustalenia e-sądu - przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości - od 1 stycznia 2010 roku kompetencje te obejmie lubelski sąd rejonowy.

- W związku z wejściem w życie projektowanej regulacji powołany zostanie „e-sąd" - jako Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie, który rozpoznawać będzie sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym, bez względu na wartość przedmiotu sporu - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Dlaczego jeden sąd? - Elektroniczne postępowanie upominawcze powinno być prowadzone w sposób maksymalnie skomasowany, nie we wszystkich sądach, a w sądach wydzielonych, w których można zbudować odpowiednią infrastrukturę techniczną. Infrastruktura taka, dla zapewnienia maksymalnej wydajności przedsięwzięcia, nie może być budowana dla małej ilości spraw - uzasadnia decyzję prawodawca.

Elektroniczne postępowanie upominawcze skierowane jest w szczególności do tzw. powodów masowych, choć może z niego skorzystać każdy obywatel. Utworzenie e-sądu spowoduje odciążenie sądów „tradycyjnych", które przekażą mu drobne sprawy o roszczenia pieniężne (np. o niezapłacone rachunki za gaz, prąd, telefon, itp.).

Koszty „uruchomienia" lubelskiego e-sądu wyniosą około 242 tys. zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lila 2013-04-16 18:28:48

    kto nie odbierze listu bo sie gdzies przeprowadził albo wyjechał i nic o nakazie nie wie.W tej Polsce to juz zyc nie idzie normalnie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika