Jeszcze straż miejska, czy już Policja?
Samorządowe służby porządkowe
Straż Gminna (Miejska) funkcjonuje obecnie jako samorządowa, umundurowana formacja, mająca stać na straży porządku publicznego w społeczności lokalnej. Funkcję taką nadaje strażnikom ustawa o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 r., Nr 123, poz. 779, ze zm.). Nowelizacja, nad którą pracuje obecnie Parlament, podstawowych założeń istnienia Straży miejskiej nie zmieni, rozszerza jednak uprawnienia strażników, przybliżając ich bardziej do roli Policji niż umundurowanych służb słynących głównie z zakładania blokad na koła źle zaparkowanych samochodów.
Nowe uprawnienia
Zgodnie z planowanymi zmianami strażnicy miejscy uzyskają uprawnienia do dokonywania kontroli osobistej i przeglądania podręcznych bagaży osób, w stosunku do których powzięli podejrzenie popełnienia czynu zabronionego, a także w przypadku ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Rewidowane będą mogły być również osoby nietrzeźwe zatrzymane w związku ze swoim gorszącym zachowaniem, o ile będzie zachodzić uzasadnione podejrzenie, że osoba, wobec której czynności te są podejmowane, posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty dla życia lub zdrowia ludzkiego. Wyeliminowana zatem zostanie konieczność wzywania przez strażników Policji, a kontrola będzie mogła odbyć się przed doprowadzeniem zatrzymanych do izby wytrzeźwień.
Nowe metody
Wraz z nowymi uprawnieniami straż miejska otrzyma również nowe środki do wykonywania swych zadań. Zgodnie z art. 14 projektu nowelizacji, strażnicy będą mogli używać urządzeń przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, na które nie jest wymagane pozwolenie na broń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Razem z powiększonym arsenałem straż dostanie również ustawowe wytyczne do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Siłę fizyczną w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony strażnik będzie mógł stosować w celu ujęcia osoby, odparcia czynnej napaści lub zmuszenia do wykonania polecenia.
Do ciosów funkcjonariusz będzie mógł się jednak posunąć jedynie w obronie koniecznej lub udzielaniu pomocy w takim zakresie. Podobne uregulowania będą miały zastosowanie do używania pałek wielofunkcyjnych. Wyprowadzanie uderzeń i pchnięć pałką w głowę, szyję, brzuch i nieumięśnione oraz szczególnie wrażliwe części ciała będzie dopuszczalne tylko w stosunku do najbardziej agresywnych napastników, nastających na życie lub zdrowie strażnika czy osób postronnych. Przed zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego strażnik będzie zobowiązany do ustnego wezwania do postępowania zgodnego z prawem oraz ostrzeżenia o możliwości zastosowania przemocy, chyba że sytuacja będzie wymagać podjęcia natychmiastowych działań.Co cztery nogi...
Według nowych uregulowań straż będzie mogła w większym zakresie wspomagać się przeszkolonymi zwierzętami. Do wykorzystywanych obecnie psów obronnych mają dołączyć również konie służbowe. Czworonogi mają znaleźć zastosowanie w sytuacjach odpierania czynnej napaści na funkcjonariuszy lub osoby postronne, pokonywania czynnego oporu oraz w pościgach za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa, ich ujmowania oraz udaremniania ucieczki. Na najgroźniejsze osoby, posługujące się bronią palną lub innym niebezpiecznym narzędziem, psy obronne będą mogły być poszczute bez zabezpieczających kagańców. Konie natomiast mają pomóc w przywracaniu porządku publicznego przy zbiegowiskach publicznych lub chuligańskich wykroczeniach. Strażniczą kawalerię będzie więc można zobaczyć przy opanowywaniu starć kibiców oraz zabezpieczaniu manifestacji. Czy wprowadzone zmiany oznaczają upodobnienie straży miejskiej do policyjnych oddziałów prewencji - czas pokaże.
Podstawa prawna:
Poselski projekt ustawy z dnia 23 kwietnia 2009r. o zmianie ustawy o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowy (druk sejmowy nr 530)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?