Kiedy wierzyciel nie ponosi opłaty egzekucyjnej w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego?
Art. 825 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek jeżeli egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego.
Sąd Najwyższy stwierdził, że komornik nie jest uprawniony do obciążenia wierzyciela opłatą egzekucyjną od wyegzekwowanej części świadczenia pieniężnego w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika na podstawie art. 825 pkt. 2 k.p.c.

Świadczenie wyegzekwowane jest nienależne. Osoba, od której wyegzekwowano świadczenie nie jest w ogóle dłużnikiem. Wierzyciel mimo częściowego wyegzekwowania należności nie jest zobowiązany do ponoszenia kosztów egzekucyjnych w postaci opłaty egzekucyjnej.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 2005 r., sygn. akt III CZP 51/05
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?