Lekarze w karetkach nadal bez kwalifikacji
Do końca 2012 roku w ambulansach będą mogli pracować lekarze każdej specjalności. Ci po medycynie ratunkowej pojawią się z zespołach karetek dopiero od stycznia 2013 roku.
Wynika tak z nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2010, nr 219, poz. 1443). Dokument obowiązuje od 1 grudnia 2010 roku.
Zgodnie z nim w latach 2013-2020 w zespole ratownictwa medycznego może pracować lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty albo który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.
Pozwolenie na pracę w karetkach pogotowia dla lekarzy bez odpowiednich kwalifikacji wynika z tego, że nie mamy w kraju wystarczającej liczby medyków o specjalności medycyny ratunkowej.
Według resortu zdrowia zwiększenie restrykcji już od przyszłego roku zmniejszyłoby dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej i wydłużyłoby czas dojazdu karetki do pacjenta.
Obecnie w niektórych województwach aż 40 procent lekarzy jeżdżących w ambulansach nie spełnia kryteriów, jakie powinny obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. w myśl zmienionych przepisów. Ogólnie w zespołach ratownictwa pracuje około 5,8 tys. lekarzy. Tylko 3,7 tys. z nich ma odpowiednią specjalizację.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?